Avslutad | Moderna – Lördag 11 maj
TIFFANY & CO, enstensring, platina, briljantslipad diamant 0,33 ct, ca River(D)/VS1, laserinskription T&Co.H03200015, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, originaletui, ytterkartong, certifikat.
CHIMENTO, tennisarmband, 18K vitguld, 81 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 16,5 cm, vikt 8,8 g, originaletui, ytterkartong.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, nr. 2, 18K guld, rökkvarts, design Charlotte Lynggaard, stl 17 mm, vikt 8,7 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, nr 3, sterlingsilver/18K guld, bärnsten, briljantslipade diamanter 0,05 ctv, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, stl 16,5 mm, vikt 8,8 g, originaletui, ytterkartong.
OLE LYNGGAARD, hänge, Sprout, oxiderat sterlingsilver/18K guld, bärnsten, briljantslipad diamant ca 0,015 ctv, ca TW/VS, vikt 2,3 g.
OLE LYNGGAARD, hänge med kedja, Leaves, oxiderat sterlingsilver, design Charlotte Lynggaard, längd 38/40 cm, vikt 3,3 g, originaletui, ytterkartong.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 6,20 ctv, ca R-TCa/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 9,3 g, flera diamanter har nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca R-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 4,3 g, enstaka diamanter har skador och nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,83 ctv, ca TW(F-G)/VS2, ena GIA inskription 2346614313, vikt 1,7 g, stift, diamanterna har små nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca W-Cr/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K vitguld, kärleksknut, design Charlotte Lynggaard, stl 16,5 mm, vikt 8,7 g.
LAPPONIA, örhängen, Flamingo, 14K guld, Björn Weckström, Helsingfors 1972 och 1973, höjd 50 mm, vikt 13,2 g, stift, något olika ton, ena snurrebussen i 18K vitguld.
LAPPONIA, collier, O2X, sterlingsilver, Björn Weckström, Helsingfors 1971, höjd 6 cm, längd 53 cm, vikt 48,9 g, extra länkar, originalpåse.
LAPPONIA, ring, In the Cloud, sterlingsilver, Björn Weckström, Helsingfors 1971, stl 17 mm, vikt 27,5 g, originalpåse.
LAPPONIA, örhängen, Galactic wind, sterlingsilver, Björn Weckström, Helsingfors 1971, höjd 55 mm, vikt 17,4 g, stift.
LAPPONIA, ring, Microns, sterlingsilver, akryl, Björn Weckström, Finland 1973, stl 16,25 mm, vikt 9,9 g, originalpåse.
LAPPONIA, armring, Darina´s Jewellery, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1978, mått 60 mm, vikt 43,5 g, slitage.