Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april
HELALLIANSRING, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17 mm, vikt 3,0 g, några diamanter med nagg.
RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW/VS, Schalins, stl 17 mm, vikt 5,5 g.
HELALLIANSRINGAR, 2 st, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca W-Cr/SI-P, storlek 17,25/17,5 mm, vikt 4,1 g, några diamanter har ytdefekter/skador samt inneslutningar som når ytan.
HELALLIANSRINGAR, 2 st, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W-Cr/SI-P, storlek 15,75+ mm, vikt 3,6 g, några diamanter har ytdefekter/skador samt inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W/SI, storlek 17,75 mm, vikt 5,1 g, några diamanter har ytdefekter.
ÖRRINGAR, 18K guld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 14,0 mm, bredd 4,0 mm, vikt 4,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld med oval Tahitipärla 10,1 mm briljant 0,03 ctv W/SI, längd kedja 50 cm, vikt 5,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 12,5 mm, 36 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 38 mm, vikt 9,4 g, huggies
COLLIER, 18K guld, 2 odlade barocka sötvattenspärlor ca 21x12 mm, briolettslipade onyx och turmalin, safirer smaragder, längd 74 cm, vikt 23,7 g, några stenar med nagg.
STRÖMDAHLS, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, TW(G)/SI1, GIA certifikat 1333848197, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, stl 15,5 mm, vikt 4,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
ÖRRINGAR, 18K roséguld, ovala, 32 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W/VS, stift, höjd 19,0 mm, vikt 4,1 g.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,2 g, diamanten med slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18K trefärgat guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, höjd 20 mm, vikt 9,4 g, stift.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 109 briljantslipade diamanter ca 14,89 ctv, ca R-TCa/VS-SI, längd 41 cm, vikt 27,5 g, en av de större diamanterna är något mjölkig, flera diamanter har naturaler, nagg och små skador.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca R-TCa/VS-SI, längd 17 cm, vikt 9,6 g, några diamanter har nagg.