Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 3,4 g.
ÖRRINGAR, 18K guld, ovala, 32 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, stift, höjd 19,0 mm, vikt 4,2 g.
BROSCH, 14K vitguld, rubiner, blå safirer, smaragder, åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca 5,5x4,5 cm, vikt 16,4 g, en del stenar har nagg, en sten saknas, en klo saknas.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,76 ctv enligt gravyr, G/VVS-VS, 3 st GIA certifikat, cert nr 1229698718, 2236101724, 6235113982, vikt 7,6 g, stl16,25+ mm, en briljant med nagg/natural på kronan, gravyr, etui från Juvelia.
KANNA, sterlingsilver, kartusch, hänkel med detaljer i ben, London 1879, höjd 12 cm, längd 20,5 cm, vikt 326,6 g, mindre bucklor, lock samt hänkel något lösa.
ARMBAND, 14K vitguld, 5 äldre briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, rosenslipade diamanter, längd 18,5 cm, vikt 38,4 g.
RING, 18K guld/vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor, 12 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, höjd 28 mm, vikt 5,6 g, skruvmekanism,
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca W(H)/P1, stl 17,75 mm, vikt 3,7 g, diamanten med två extra fasetter vid rondisten.
STIGBERT, alliansring, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 5,8 g, en dimanat med nagg på bordet.
PÄRLÖRHÄNGEN, platina/14K vitguld, odlade pärlor diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 35 mm, vikt 6,1 g, krokar, enstaka diamanter med skador och nagg.
ARMRING, 14K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca W/VS, vikt 18,9 g.
ATELIER AJOUR, ring,18K vitguld, cabochonslipad akvamarin ca 11,0 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS, Stockholm 1957, stl 17 mm, vikt 10,6 g, akvamarinen med slitage.
RING, 14K vitguld, droppslipad diamant ca 0,50 ct, TW(G)/SI2, 65 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VS-SI, Neil Lane, stl 18,25 mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W(G-H)/P1, vikt 1,7 g, stift.