Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct ca W/SI-P, stl 19 mm, Iduna, vikt 2,6 g.
RING, 18K guld, rundslipad ametist 2,32 ct, John Hoffner, Uppsala 1951, stl 18,5 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K vitguld, rundslipad granat 1,31 ct, G. Dahlgren & Co, Malmö 1957, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K guld, rundslipad topas 3,59 ct, G. Dahlgren & Co, Malmö, stl 15,75 mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld, antikslipad diamant ca 0,25 ct, John Pettersson, Stockholm 1899, stl 18,25 mm, vikt 2,2 g, slitna klor.
Ädelstenar Övrigt
3 ÄDELSTENAR, rosa safir 0,23 ct, gammalslipade diamanter 0,15 ctv, safiren har nagg, ena diamanten har skador.
BROSCH, sterlingsilver/18K guld, Martin Öhman, Halmstad 1982, mått 20x70 mm, vikt 9,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, antikslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, krokar, vikt 1,3 g, diamanter med nagg och skador.