Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april
CARMOSÉRING, 18K guld, 8 gammalslipade diamanter ca 0,55 ctv, stl 18,5 mm, vikt 2,4 g, några diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, citriner 1,57 ctv, åttkantslipade diamanter 0,11 ctv, höjd 8,7 mm, vikt 2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor, 26 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, höjd 16 mm, stift/clips, vikt 4,7 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,27 ct TW(G)/VVS2, GIA report 6292778309, 18 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, stl 17 mm, vikt 2,4 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,13 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 1,8 g.
RING, 18K guld, oval fasettslipad smaragd ca 0,35 ct, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr/SI, storlek 16,75 mm, vikt 3,3 g, smaragden har ytskada invid en klo.
ANTON MICHELSEN, örhängen, Daisy, förgyllt sterlingsilver, emalj, Danmark, clips, vikt 7,3 g, etui.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter, stift, vikt 1,5 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, oval fasettslipad smaragd ca 0,70 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/SI, mått 10,0 x 8,5 mm, vikt 1,8 g, några mindre ytdefekter.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovala fasettslipade ametister ca 1,16 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W/SI, stängbara krokar, längd 21,5 mm, vikt 3,7 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, ovala fasettslipade smaragder ca 1,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, stängbara krokar, längd 19,0 mm, vikt 3,5 g, smaragderna har ytdefekter och sprickor.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver, längd 46 cm, vikt 13,8 g, ej knutet.