Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, Rosett, 14K vitguld, odlad sötvattenspärla, briljant ca 0,07 ctv, TW/VS, Ryssland 1900-talets andra hälft, höjd 3,5 cm, vikt 6,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, höjd 17 mm, stift, vikt 5,4 g, snurrebussar i sterlingsilver.
MANSCHETTKNAPPAR, 18Kguld/14K guld/silver, emalj, 52 briljantslipade diamanter 0,22 ctv, franska kontrollstämplar, diameter 12 mm, vikt 8,5 g, emalj med repor och små nagg.
MANSCHETTKNAPPAR, 14K vitguld, blå emalj, 2 brijantslipade diamanter ca 0,02 ctv, diameter 15,5 mm, vikt 10,5 g.
COLLIER, 18K guld, hjärta, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca W/VS, längd 42 cm, vikt 3,1 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade smaragder, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TCa (bruna serien)/SI, höjd 8 mm, stift, vikt 1,8 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor, lås i förgyllt sterlingsilver, längd 32 cm, knutet, vikt 56,8 g, pärlor med skador.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor och odlade sötvattenspärlor, lås i förgyllt sterlingsilver, längd 33 cm, knutet, vikt 57,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, åttkantslipad diamant ca 0,01 ct, bokstaven J, höjd 1,1 cm, längd på kedjan 36 cm, vikt 1,3 g.
KALEVALA KORU, collier, sterlingsilver, "Sollejonet/Aurinkoleijona", stämplad Finland, virkad halslänk, medaljong med dekor av lejon, längd ca 43 cm, vikt 50 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Galaxia, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VVS, stift, vikt 1,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 2,3 g.