Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 8 juni
H. STERN, collier, 18K guld, briljantslipad diamant, justerbar längd, vikt 93,1 g, originaletui.
H. STERN, örhängen, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, höjd 24 mm, vikt 6,8 g, stift, originaletui.
ROBERTO COIN, armband, 18K guld, pärlemor, briljantslipade diamanter 0,09 ctv, ca TW/VS, längd 18-23 cm, vikt 4,1 g, originaletui.
ROBERTO COIN, örhängen, 18K guld, pärlemor, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 6,9 g, originaletui.
CHOPARD, Happy Diamond, armband med elefantberlock, 18K guld, safir, briljantslipad diamant 0,05 ct, refnr. 85/2478, serienr. 9263349 samt refnr. 80/2482-20, serienr. 9226428, längd 20 cm, vikt 23,8 g, visst slitage, originaletui.
RING, platina, oktagonal trappslipad smaragd 5,56 ct, Colombia minor oil, SSEF certifikat 120635, baguette - och gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g, enstaka diamanter har skador och nagg, smaragden med mindre nagg.
BROSCH, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,80 ctv, Österrikiska kontrollstämplar, 1900-talets mitt, mått 50x25 mm, vikt 14,0 g.
BROSCH, platina, gammalslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca River-Cr/SI-P, onyxer, Franska kontrollstämplar, Art Deco, längd 58 mm, vikt 8,9 g, enstaka diamanter har nagg och inneslutningar som når ytan, enstaka onyxer har nagg och sitter snett i fattning, etui.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 10,80 ctv,ca W-TCa/ VS-SI, längd 16,5 mm, vikt 16,1 g, enstaka diamanter har nagg på kuletten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad diamant 6,04 ct, Fancy Yellow/SI2, GIA certifikat 6214510860, 12 briljantslipade diamanter ca 2,68 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 9,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, platina, ovala odlade pärlor ca 18x13mm, baguette-, åttkant- och briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-Cr/VS, pärlorna är avtagbara, höjd 49 mm, vikt 25,6 g, stift/clips.
BROSCH, 14K guld/silver, 3 orientaliska pärlor ca 7,0-12,0 mm, GCS report 5784-2142, rosenslipade diamanter, antik, 50x20 mm, vikt 9,3 g, senare nål i 18K guld, några diamanter med nagg och skador, en diamant saknas vid skadad fattning, etui.
ARMBAND, 14K guld/silver, antikt ovalslipad diamant ca 0,70 ct, ca Light Yellow(S-T)/SI1, carréslipade rubiner ca 0,40 ctv, äldre åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, Pest, Ungern 1910-1930-tal, längd 18 cm, vikt 24,7 g, säkerhetskedja, några diamanter och rubiner har nagg, enstaka rubiner troligen syntetiska.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld/platina, pärlemor, rosenslipade diamanter, Art Deco, diameter 14 mm, vikt 12,5 g, etui.
BROSCH, 18K guld/vitguld, antik-, gammal- och äldre briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca River-TCa/VS-SI, 1900-talets mitt, mått 50x30 mm, vikt 10,4 g, nål i 9K roséguld, enstaka diamanter har nagg.
SCAVIA, collier, 18K guld, onyx, briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 40 cm, vikt 48,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, snidad pärlemor, onyx, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 52 mm, vikt 39,7 g, stift med clips, går att fälla ned stiften för att bara använda som clips.
GEORG JENSEN, armring, nr 107, sterlingsilver, Nanna & Jørgen Ditzel, stl 16, vikt 105,1 g, liten buckla.