61 - 80 av 172
1...345...9 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 8 juni

Klubbad för

CARTIER, ring, 18K guld, serienr. B6510, år 1989, stl 52, vikt 13,1 g, originaletui.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

CARTIER, ring, 18K guld, serienr. I15844, år 1999, stl 57, vikt 19,8 g, etui.

21 000 kr

Utrop: 18 000 kr

CHOPARD, armring, Chopardissimo, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,37 ctv, TW/IF-VVS, ref. nr. 857940-5202, serienr. 6408882, stl M (ca 17 cm), vikt 18,1 g, certifikat, originaletui, ytterkartong.

28 000 kr

Utrop: 31 000 kr

CHOPARD, örhängen, Happy Hearts, James Bond Limited edition,18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,31 ctv, ca TW/IF-VVS, höjd 22 mm, vikt 8,2 g, ref. nr. 83A007-5921, serienr. 6637899, avtagagbara påhängen, certifikat, originaletui, ytterkartong.

22 500 kr

Utrop: 25 000 kr

CARMOSÉRING, platina, 9 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv ca TW-TCa/VVS-VS, varav mittstenen ca 1,00 ct, ca TCa(K)/VS, 8 åttkantsliapde diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-TCa/VVS-SI, Stockholm 1963, stl 17 mm, vikt 7,4 g, mittstenen har nagg på kuletten.

33 000 kr

Utrop: 36 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Lund 1942, hängets höjd 27 mm, längd 63 cm, vikt 41,1 g, små nagg, (d)

17 800 kr

Utrop: 12 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, odlad pärla ca 7,0 mm, stl 18 mm, vikt 15,4 g.

12 200 kr

Utrop: 11 000 kr

OLE LYNGGAARD, hänge, Kvist, 18K guld, gröna turmaliner, 23 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, höjd 10,5 cm, vikt 16,6 g, svart rem med ändar i 18K guld, originalpåse och ask.

Utrop: 30 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 904, 18K guld, odlade pärlor, Torun Bülow-Hübe, Danmark, efter 1945, innermått ca 45 cm, vikt 25,4 g,

16 200 kr

Utrop: 17 000 kr

BOUCHERON, manschettknappar, 18K guld, grön och blå emalj, numrerade 31618, diameter 14,5 mm, vikt 12,6 g, etui.

14 400 kr

Utrop: 11 000 kr

C.G. HALLBERG, carmoséring, platina, briljantslipad diamant ca 0,73 ct, ca TW(G)/VS1, 8 briljantslipade diamanter ca 1,47 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1951, stl 16,25 mm, vikt 4,9 g, mittstenen har stort nagg på kuletten och enstaka sidostenar har små nagg.

Utrop: 28 000 kr

BÄGARE, med lock, silver, delvis förgylld, på tre fötter i filigranarbete, Karolinsk barock, Johan Friedrich Straub, verksam 1674-1713, Karlstad, höjd 13 cm, bredd 9 cm, vikt 249,8 g, mindre bucklor.

18 600 kr

Utrop: 14 000 kr

TRESTENSRING, 14K vitguld, smaragdslipad smaragd 2,16 ct, smaragdslipade diamanter 2,07 ctv, River-TW(E-F)/VS2, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, smaragden har inneslutningar som når ytan, diamanterna har väldigt tunna rondister och har nagg vid rondisten.

38 500 kr

Utrop: 34 000 kr

TIFFANY & CO, rosett, armband, platina, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, längd 15,5 cm, vikt 2,2 g.

7 600 kr

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad heliodor ca 26 ct, Kristina Karlsson, Italien, stl 17,25 mm, vikt 23,6 g, stenen har mindre nagg.

Utrop: 18 000 kr

GAUDY, armband, 18K guld/vitguld, länkar i svart keramik, briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2021, längd 20 cm, vikt 71,5 g.

Utrop: 51 000 kr

CARTIER, pärlcollier, Dolphin, 18K guld, tsavorit, odlade pärlor ca 7,0-7,5 mm, serienr. 753842, längd 44 cm, säkerhetskedja, originaletui, kvitto och kopia på certifikat.

34 500 kr

Utrop: 33 000 kr

CARTIER, ring, ovalslipad rubin ca 0,90 ct, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,15 ctv, serienr 230197, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g, originaletui.

Utrop: 29 000 kr

CARTIER, ring, Le Baiser Du Dragon, 18K vitguld, svart emalj, 27 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, serienr. 33311A, stl 53, vikt 17,8 g, en diamant med skada, originaletui.

21 500 kr

Utrop: 22 000 kr

HERMÈS, collier, Kelly Clochette Necklace, Small model, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, serienr 20A149033, längd 38-40 cm, vikt 12,3 g.

36 500 kr

Utrop: 40 000 kr