Avslutad | Moderna – Lördag 9 mars
ARMRING, sterlingsilverm organisk form, bredd 45 mm, innermått 50x60 mm, vikt 78,5 g.
LAPPONIA, ring, Darinas Tear, sterlingsilver, akryl, design Björn Weckström, Finland 1974, justerbar storlek, vikt 14,5 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, nr 3, 18K guld/roséguld, grå månsten, briljantslipade diamanter 0,05 ct, TW/VS, stl 16 mm, vikt 13 g, storleksändrad, saknar stämplar.
HÄNGE, 18K guld, hjärta, höjd 14 mm, vikt 2,1 g, Lapponia. KEDJA, 18K guld, pansarlänk, längd 51 cm, vikt 8,1 g.
GEORG JENSEN, collier, Heritage 2005, sterlingsilver, karneol, höjd 30 mm, kedja 44 cm, vikt 9,6 g.
EBBA BRAHE, ring, platina, svarta diamanter ca 0,70 ctv, stl 20+ mm, vikt 23,9 g, etui.
TENNISARMBAND, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 3,67 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 10,3 g, flera diamanter med nagg på kuletten.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 32 mm, flexmodell, vikt 7,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, varav mittstenarna ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS, stift, diameter 6,6 mm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 4,1 g.
ARMBAND, 18K roséguld, evighetssymbol, 25 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, längd 16/18 cm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 6,0 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 9,0 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 4,0 g.
CARTIER, armring, Juste un Clou, liten modell, 18K guld, serienummer RKU898, stl 16, vikt 9,5 g, certifikat, originaletui och ytterkartong.