Avslutad | Allmänna – Tisdag 16 april
SMYCKESET, collier, örhängen, vitmetall, agat, collier längd 62 cm, örhängen höjd 37,9 mm.
HÄNGE MED KEDJA, silver, ankarlänk, höjd inklusive öglan 50,5 mm, längd 55 cm, vikt 14,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, silver, sannolikt keramik, höjd inklusive öglan 45,9 mm, längd 42 cm, vikt 7,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, silver, ankarlänk, höjd 51,9 mm, längd 55 cm, vikt 14,9 g, hänge saknar ögla.
Ädelstenar Safirer
SAFIR, oval fasettslipad rosa safir 1,48 ct, mått ca 6,9 x 5,3 x 4,2 mm, inneslutningar som når ytan, nagg, kort från GIC medföljer.
Ädelstenar Safirer
SAFIR, oval fasettslipad rosa safir 0,86 ct, inneslutningar som når ytan, ytskador.
Ädelstenar Safirer
SAFIR, rund fasettslipad ljust rosa safir 1,32 ct, mått ca 6,9 x 3,8 mm, kort från GGTL medföljer.
Ädelstenar Safirer
SAFIR, droppformad fasettslipad rosa safir 0,88 ct, mått ca 7,1 x 6,1 x 2,6 mm, slitage på fasettkanter, cert från GFCO medföljer.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler, 1776, Gustav III, kvalité ca 1/1+, diameter 41 mm, vikt 29,1 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Kronor, 1925, Gustaf V, kvalité ca 01, diameter 23 mm, vikt 9,0 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, oval fasettslipad tanzanit, briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 10,0 mm, bredd 8,5 mm, vikt 1,3 g.