Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari
RING, 18K guld, 8 carréslipade safirer, 18 åttkantslipade diamanter, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g.
RING, silver, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g, flera lösa diamanter, rubiner med nagg och skador.
HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad safir 1,77 ct enligt gravyr, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/SI, höjd 20 mm, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer, 12 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 2,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad blå safir ca 0,85 ct, 21 briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,23 ctv, längd 2,5 cm, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, några diamanter har nagg och öppna inneslutningar som når ytan, rodieringen har släppt på ringskenan.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade ovala sötvattenspärlor ca 12,2 x 9,8 mm, 2 briljanter ca 0,04 ct, stift, vikt 4,7 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K guld, odlad oval sötvattenspärla ca 12,4 x 10,8 mm, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, stängbar bygel.vikt 4,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca TW(G)/SI, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv ca 1,4 x 0,7 cm, vikt 1,7 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer, 24 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stift, vikt 2,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 8,3 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenpärlor, ca 7,6- 3,5 mm, doserat tre rader, lås i silver, längd 39 cm.
BROSCH, Fågel, 18K guld/vitguld, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, 25x25 mm, vikt 5,4 g, svaga fattningar.
ANTON MICHELSEN, brosch, sterlingsilver, Gertrud Engel, Stockholm 1951, mått 70x55 mm, vikt 16,3 g.