Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari
Ädelstenar Safirer
LILA SAFIR, ovalslipad, ca 0,75 ct, mått 3,4 x 5,5 x 3,3 mm, inneslutningar som når ytan.
COLLIER, 18K guld med tigeröga 0,70 ctv, 4 briljanter 0,10 ctv, ca W/SI, längd 40-42 cm
Ädelstenar Turmaliner
ROSA TURMALINER, 9 st, olika blandslipningar, ca 12,60 ctv, nagg och inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, lapis lazuli 1,59 ctv, 4 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca W(H)/SI, stift, längd 3,3 cm, vikt 3,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, platina, ovala gula Southsea pärlor ca 11 - 11,8 mm, vikt 5,3 g, krokar.
Ädelstenar Safirer
ROSA SAFIRER, 9 st, behandlade, ovalslipade, ca 7,60 ctv, nagg och inneslutningar som når ytan.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7-7,5 mm, längd 48 cm, lås i silver, grön krysopras med sprickbildning, 2 mellanlägg i 18K vitguld med 2 halvpärlor och 36 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, vikt 35,6 g, knutet.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K guld, odlad sötvattenspärla 8,7 mm, briljantslipad diamant ca 0,03 ctv, ca W/SI, höjd 17 mm, vikt 1,4 g.
STIGBERT, ring, 18K guld, odlad mabépärla ca 13 mm, Engelbert, stl 17,75 mm, 1973, vikt 4,6 g.
RING, 18K guld, safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 15,5 mm, Iduna, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, Örn Juvelateljé, 1976, storlek 19 mm, vikt 2,0 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 18K guld, 2 blå safirer, sannolikt syntetiska, pärlemor, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö ca 1930-tal , 8 mm i diameter, vikt 2,1 g, ena safiren med en bit som är borta.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca TW/VS, vikt 2,0 g, stift, nagg på den ena kuletten.