121 - 140 av 453
1...678...23 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari

Klubbad för

Ädelstenar Övrigt

KUNZIT, rektangulärt blandslipad, ca 56,00 ct, mått 18,5 x 23,0 x 16,3 mm, nagg.

Utrop: 1 700 kr

Ädelstenar Safirer

LILA SAFIR, ovalslipad, ca 0,75 ct, mått 3,4 x 5,5 x 3,3 mm, inneslutningar som når ytan.

Utrop: 550 kr

Ädelstenar Safirer

ROSA OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, ca 0,76 ct, mått 5,1 x 6,2 x 2,8 mm.

Utrop: 1 100 kr

COLLIER, 18K guld med tigeröga 0,70 ctv, 4 briljanter 0,10 ctv, ca W/SI, längd 40-42 cm

Utrop: 2 300 kr

Ädelstenar Turmaliner

ROSA TURMALINER, 9 st, olika blandslipningar, ca 12,60 ctv, nagg och inneslutningar som når ytan.

375 kr

Utrop: 350 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, lapis lazuli 1,59 ctv, 4 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca W(H)/SI, stift, längd 3,3 cm, vikt 3,2 g.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, platina, ovala gula Southsea pärlor ca 11 - 11,8 mm, vikt 5,3 g, krokar.

Utrop: 2 000 kr

Ädelstenar Safirer

ROSA SAFIRER, 9 st, behandlade, ovalslipade, ca 7,60 ctv, nagg och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 550 kr

Ädelstenar Övrigt

BERYLL, ljusgrön, blandslipad, ca 9,64 ct, mått 13,3 x 13,8 x 6,9 mm.

800 kr

Utrop: 900 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odade pärlor, ca 7 mm, vikt 2 g, stift.

1 200 kr

Utrop: 1 300 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7-7,5 mm, längd 48 cm, lås i silver, grön krysopras med sprickbildning, 2 mellanlägg i 18K vitguld med 2 halvpärlor och 36 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, vikt 35,6 g, knutet.

Utrop: 2 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, kvinna, vikt 1,1 g

Utrop: 1 300 kr

Smycken Pärlhänge

PÄRLHÄNGE, 18K guld, odlad sötvattenspärla 8,7 mm, briljantslipad diamant ca 0,03 ctv, ca W/SI, höjd 17 mm, vikt 1,4 g.

1 900 kr

Utrop: 1 200 kr

STIGBERT, ring, 18K guld, odlad mabépärla ca 13 mm, Engelbert, stl 17,75 mm, 1973, vikt 4,6 g.

2 800 kr

Utrop: 2 700 kr

RING, 18K guld, safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 15,5 mm, Iduna, vikt 3,3 g.

Utrop: 2 300 kr

ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, Örn Juvelateljé, 1976, storlek 19 mm, vikt 2,0 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

RING, 14K guld, safirer, diamanter, delfin, stl 18 mm, vikt 8,1 g.

Utrop: 4 000 kr

Smycken Skjortknappar

SKJORTKNAPPAR, 18K guld, 2 blå safirer, sannolikt syntetiska, pärlemor, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö ca 1930-tal , 8 mm i diameter, vikt 2,1 g, ena safiren med en bit som är borta.

Utrop: 2 100 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca TW/VS, vikt 2,0 g, stift, nagg på den ena kuletten.

Utrop: 2 200 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-7,0 mm, lås i sterlingsilver, längd 42 cm, knutet, vikt 26,3 g, trasig lås.

Utrop: 450 kr