261 - 280 av 303
1...13141516 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari

Klubbad för

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragd ca 0,45 ct, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 16 mm, kedja 40 cm, vikt 2,1 g, smaragd med nagg.

Utrop: 5 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 1,32 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 2,4 g, stift.

Utrop: 7 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, rubiner ca 0,53 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 2,0 g, stift.

Utrop: 4 900 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,74 ct, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 18 mm, kedja 40 cm, vikt 2,2 g, smaragd med inneslutningar som når ytan.

Utrop: 7 300 kr

RING, 18K vitguld, solid boulder opal 1,70 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 19,75 mm, vikt 7,2 g, enstaka diamanter har nagg och skador.

Utrop: 15 000 kr

C.G. HALLBERG, ring, 18K vitguld, kuddslipad ametist ca 14,00 ct, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, Stockholm 1956, stl 16,75 mm, vikt 9,0 g, slitna klor, ametisten har slitna fasettkanter.

Utrop: 7 000 kr

RING, 18K vitguld, stjärnsafir ca 15,00 ct, Christiansilver, Stockholm 1958, stl ca 15,5 mm, vikt 11,0 g, minimala nagg.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad ametist, John Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1963, stl 14,5 mm, vikt 10,0 g.

Utrop: 3 800 kr

RING, 14K guld, ovalslipad ametist ca 20,00 ct, orientaliska och odlade pärlor ca 4,0 mm, stl 17,25 mm, vikt 14,5 g, några klor slitna.

Utrop: 5 000 kr

DRYCKESKANNA, sterlingsilver, balusterfomad, kartusch med gravyr "Det Goda Övervinner det Onda" på latin, William Grundy, London 1749, höjd 20,5 cm, vikt 924,6 g, bucklor, lagning.

7 400 kr

Utrop: 8 000 kr

SÅSSNIPA, sterlingsilver, på 3 fötter med snäckornament, pärlbård, gravyr av lejon, William Grundy & Edward Fernell, London 1779, höjd 11 cm, längd 19,5 cm, vikt 288,3 g, små bucklor, lagningar.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

SÅSSNIPA, sterlingsilver, på tre fötter med snäckornament, vågkant, Charles Horner, Birmingham 1901, höjd 12,5 cm, längd 20 cm, vikt 256 g.

Utrop: 2 200 kr

ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter 0,33 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 6 800 kr

ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 9 500 kr

RING, 18K rodinerat guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, 55 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/SI, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 4 400 kr

RING, platina, smaragdslipad diamant ca 1,20 ct, ca TW(G)/SI2, 2 baguetteslipade diamanter, stl 16 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 35 000 kr

RING, ca 12-4K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,85 ct, ca Cr(J)/VSS-VS1, åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 16,25 mm, vikt 6,7 g.

Utrop: 13 000 kr

RING, 18K guld, flodpärla, Abbeus Stockholm 1923, stl 15,5 mm, vikt 1,8 g.

Utrop: 3 000 kr

MÖLLENBORG, armband, 18K guld, pansarlänk, Stockholm, längd 19,5 cm, vikt 25,8 g, bucklor.

Utrop: 14 500 kr

RING, platina, ovalslipad obehandlad safir 3,13 ct, Lotus Report 1785-7242, fantasislipade diamanter 0,34 ctv,ca TW-W/VS, stl 17 mm, safiren med natural på rondisten och inneslutningar som når ytan, etui.

Utrop: 29 000 kr