241 - 260 av 303
1...121314...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari

Klubbad för

RING, 18K guld/vitguld, 3 äldre briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-Cr/P, Lars-Eric Sthl, Stockholm 1966, stl 19 mm, vikt 6,1 g, mittstenen med skada på paviljongen.

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,50 ct W/SI, stl 16,25 mm, Iduna, vikt 3,3 g.

Utrop: 8 200 kr

COLLIER, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, längd 41-44 cm, vikt 11,5 g, etui.

4 900 kr

Utrop: 3 400 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca W/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 8 800 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS-P, vikt 3,7 g, stift, PÅHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 11,5 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, vikt 6,6 g, en diamant med stor inverterad natural vid rondisten.

Utrop: 11 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,6 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, mabépärla ca 17,5 mm, stl 16,75 mm, vikt 9,5 g, storleksändrad.

Utrop: 2 700 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,59 ct, TW/VVS, Globe Diamonds Laboratories nr. 1852, graderad av Rolf Krieger, förseglad.

9 900 kr

Utrop: 9 900 kr

BROSCH, 18K guld/silver, rosen- och gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, antik, mått 29x11 mm, vikt 3,7 g, senare nål, en diamant utbytt.

7 000 kr

Utrop: 7 800 kr

KEDJA, 18K guld, ankarlänk, längd 60 cm, vikt 23,1 g.

11 800 kr

Utrop: 13 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,75 mm, lås i 18K guld/vitguld, längd 50 cm, vikt 33 g.

Utrop: 3 400 kr

SNÄCKDOSA, silver, snäcka, åldermansranka, Christian Hallenborg, Helsingborg 1768, längd 82 mm, höjd 40 mm, vikt 107,6 g, gravyr undertill, bucklor.

1 800 kr

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K vitguld, gammalslipade och antikslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g, stenar med nagg/små skador.

Utrop: 9 000 kr

PETTER WIGREN, armring, 18K guld, turkoser, pärlor, antik. Malmö 1847, 50x60 mm, vikt 20,7 g, tre tofsar saknas och en är skadad.

Utrop: 12 600 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, armring, 18K guld, pärlor, granater, antik, Stockholm 1848, 50x65 mm, vikt 22,0 g, granater med nagg och skador, bucklor och mindre skada på guldet.

Utrop: 12 600 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/P, längd 16-19 cm, vikt 1,6 g, en diamant med inverterad natural på kronan.

Utrop: 4 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade smaragder ca 0,76 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 2,1 g, stift, smaragder med nagg och inneslutningar som når ytan.

8 300 kr

Utrop: 9 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 1,25 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 1,8 g, stift.

Utrop: 7 700 kr

STOP, silver, invändigt förgylld, på 3 kulfötter, lock med 5 krona 1955, bård med eklöv, vikingamönster, GAB, Stockholm 1968, höjd 19 cm, bredd 19,5 cm, vikt 852,4 g.

4 800 kr

Utrop: 5 400 kr

BESTICKSERVIS, silver, 123 delar, modell Uppsala, 12 smörgåsgafflar, 16 smörgåsknivar, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 12 matskedar, 12 matgafflar, 16 matknivar, 12 tårtgafflar, 12 efterrättsskedar, 2 smörknivar, 2 ostknivar, 3 plockgafflar, Mgab, Eskilstuna 1960-tal, totalvikt ca 5500 g.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr