Avslutad | Allmänna – Tisdag 6 februari
VICSONS, brosch, silver, heliotrop, Victor Jansson, Lindesberg 1957, ca 3,5 x 2 cm, vikt 6,7 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, ett par, 18K guld, mått 9,6 mm, halvpärlor, Stockholm 1964, vikt 4,4 g.
HÄNGE, ägg, roséförgyllt sterlingsilver, turkos emalj, cz, öppningsbar ögla, mått 22,0 x 13,0 mm, vikt 6,4 g, vitt armband i konstläder medföljer.
HÄNGE, ägg, förgyllt sterlingsilver, svart emalj, cz, öppningsbar ögla, mått 22,0 x 14,0 mm, vikt 5,9 g, svart armband i konstläder medföljer.
HÄNGE, ägg, förgyllt sterlingsilver, turkos emalj, cz, öppningsbar ögla, mått 22,0 x 14,0 mm, vikt 7,4 g.
COLLIER, 18K guld, doserad X-länk, doserad från 9,5 mm-6,8 mm, längd 46 cm, vikt 20,0 g.
HÄNGE, ägg, sterlingsilver, blå emalj, cz, öppningsbar ögla, mått 22,0 x 14,0 mm, vikt 5,9 g, vitt armband i konstläder medföljer.
ALLIANSRING, platina, 12 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,0 g, stenarna något lösa i ringskenan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, förgylld detalj, blomma, kedjans längd 45 cm, vikt 1,8 g.
BROSCH, 18K guld, bladmotiv med 10 rubiner, äldre slipning och en del stenar med skador, mått ca 45 x 30 mm, vikt 9,8 g.