Avslutad | Moderna – Lördag 20 januari
RING, 18K vitguld, 4 briljanter ca 0,65 ctv, 60 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 7,8 g, en sten med inneslutning som når ytan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,24 ct, ca Light Yellow/SI, 13 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-TCr/VS, mått ca 8,0 x 5,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,1 g.
TENNISARMBAND, 18K trefärgat guld, 228 briljantslipade diamanter 3,14 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 20,6 gram.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 91 briljantslipade diamanter ca 1,88 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 19 cm, vikt 8,7 g.
ARMRING, 18K roséguld, 45 briljantslipade diamanter 0,61 ctv, ca W/VS-SI, diameter 5,5 cm, vikt 8,3 gram.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.
ATELIER AJOUR, armband, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,62 ctv, ca River-TCr/VS-P, Stockholm 1960, längd 16,5 cm, vikt 19,1 g, en diamant har skada på kuletten och några har nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/VS2, stl 16,5+ mm, vikt 4,5 g, diamanten har små repor på bordet.
OLE LYNGGAARD, ring,18K guld, briljantslipad diamant ca 0,015 ctv, TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 16,75 mm, vikt 10,3 g.
GEORG JENSEN, "offspring", armring, sterlingsilver, storlek "M", mått ca 72 × 50 mm, vikt 24,5 g, etui.
OLE LYNGGAARD, ring, Love nr 3, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,015 ct, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, stl 15 mm, vikt 6 g, originaletui, kraftigt slitage.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, nr 3, 18K guld, ametist, briljantslipade diamanter 0,05 ctv, TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 17,5 mm, vikt 14,3 g, originaletui.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca R-TCr/VS-SI, höjd 18 mm, vikt 2,5 g, huggie, enstaka diamanter har små nagg.
ARMRING, 18K guld, öppningsbar, innermått ca 16 cm, låsåtta, vikt 5,3 g, etui från H. Stern.
LAPPONIA, ring, Khimaira, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1988, stl 18 mm, vikt 8,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv varav mittstenarna är ca 0,18 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,9 g, mindre nagg på kuletter.