Avslutad | Moderna – Lördag 20 januari
BORGILA, bägare, sterlingsilver, invändigt förgylld, Kungliga Automobil Klubben, Stockholm 1944, höjd 82 mm, vikt 98,9 g, gravyr undertill.
GEORG JENSEN, brosch, nr 309, sterlingsilver, Arno Malinowski, mått 52x42 mm, vikt 13,6 g, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 2,0 g.
EBBA BRAHE, hänge, silver/18K guld, åttkantslipade diamanter 2,70 ctv enligt gravyr, höjd 7 cm, vikt 9,6 g, etui.
RING, 18K rodierat guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W-TCr/VS-SI, Baraka, stl 19,25 mm, vikt 11,8 g.
ENSTENSRING, platina, asscherslipad diamant 0,47 ct R(E)/VVS1, GIA report 2175912952, stl 16 mm, Birmingham, etui och ytterkartong från Vanbruun, vikt 2,8 g.
ARMRING, 18K guld, Nils-Eric Södermark, Köping 1983, innermått ca 5 x4,5 cm, vikt 56,7 g, flexbar.(d)
CHOPARD, hänge med kedja, Happy Diamonds, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca TW/VS, ref.nr. 793086, serienr. 3251067, höjd på hänget 1,5 cm, längd på kedjan 42 cm, vikt 12,4 g, originalask.
O´DWYER, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,0 g, gravyr, originalask.
RING, 18K guld, cabochonslipad ljus safir ca 13x10,7x8 mm, stl 17,25 mm, vikt 8,1 g, etui.
KALEVALA KORU, collier, Setukes Kedja, sterlingsilver, geometriska länkar, Finland, längd 70 cm vikt 98,0 g, saknar stämplar.
EVA BRAGSJÖ, collier, sterlingsilver, trä, diameter 13 cm, vikt 55,8 g, etui från Konsthantverkarna. (d)
DIAMANTER, prinsesslipad 0,80 ct, River(D/)VS2, laserinskription GIA 6282233999
ATELIER AJOUR, enstensring, 18K vitguld, flanderslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 7,5 g, gravyr, originaletui, ytterkartong.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VVS-VS, höjd 16 mm, vikt 3,1 g, huggies, enstaka diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, silver/18K guld, emalj, rosenkvarts, Anna Mandelstam, höjd 42 mm, vikt 4,4 g, stift, originaletui.
SOPHIE BY SOPHIE, collier, Horseshoe Necklace, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,23 ctv, 40,42 och 45 cm, vikt 3,3 g, etui, certifikat.