Avslutad | Allmänna – Tisdag 23 januari
BROSCH, silver, grön natursten (21 x 10 mm), lama, 47 x 35 mm, vikt 15,9 g, smyckespåse.
ARMBAND, 18K guld, fantasilänk, oval cabochonslipad turkos, längd 18,5 cm, vikt 21,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, stift, droppar, längd 14,5 mm, vikt 0,7 g, saknar snurrebussar.
RING, 14K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/SI, stl 15,5 mm, vikt 3,1 g, diamanter med nagg och skador.
RING, vitguldsplätterat silver, briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g, några diamanter har nagg.
TRANCHERBESTICK, silver, Frankrike, omkring 1900, längd 26-30 cm, vikt 180,4 g, bucklor och skador.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,5-6,75 mm, lås i form av två händer, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, längd 43 cm, vikt 33,1 g, säkerhetskedja i 18K guld.
ALLIANSRING, 18K vitguld, safirer, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW/VS-SI, Strömdahls, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, skev ringskena.
RING, 18K rodierat guld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 6,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g, 1 diamant skadad.
RING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17 mm, vikt 5,3 g, diamanter med skador och nagg.