201 - 220 av 394
1...101112...20 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 16 december 2023

Klubbad för

HÄNGE, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI2, vikt 2,3 g, diamant med nagg på kuletten.

Utrop: 6 600 kr

CARTIER, halskedja, 18K guld, 1991, ref nr G19596, längd 42 cm, vikt 10,8 g.

11 000 kr

Utrop: 12 400 kr

CARTIER, hänge, Trinity 18K trefärgat guld briljantslipad diamant ca 0,27 ct, ca River/VS, ref nr 769151, höjd 18 mm, vikt 2,4 g.

12 000 kr

Utrop: 13 400 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/P, 14 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,1 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 1,8 g.

Utrop: 5 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/P, stift, höjd 23,0 mm, bredd 5,5 mm, vikt 6,1 g, några diamanter har ytdefekter.

Utrop: 18 200 kr

ELON ARENHILL, ring, 18K guld, odlad gråbrun pärla, briljantslipad diamant ca 0,07 ct, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g.

3 300 kr

Utrop: 3 800 kr

RING, platina, briljantslipad diamant 1,00 ct, W(H)/SI2, GIA Report 7361151309, 38 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, GIA certifikat.

54 000 kr

Utrop: 59 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 2,09 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stift, höjd 39,0 mm, vikt 10,5 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 34 000 kr

ÖRRINGAR, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 16 mm, stift, vikt 3,1 g.

7 800 kr

Utrop: 8 600 kr

OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, räfflad yta, diameter 10,6 mm, vikt 3,3 g, collier med onyxkulor, 12 mm, längd 40 cm, originaletui. Pärlcollier medföljer, odlade pärlor, något barocka, ca 6,75 mm, dobbar, längd 41 cm, ej Lynggaard.

5 100 kr

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 11 400 kr

CARTIER, love bracelet, 18K roséguld, stl 20, ref nr CUC242, vikt 37,6 g, skruvmejsel, certifikat, originaletui, påse, slitage.

RING, 18K guld/vitguld, gröna safirer ca 1,0 ctv, rosa turmaliner ca 0,90 ctv, 2 briljantslipade diamanter 0,07 ctv, Mandelstam, stl 17 mm, vikt 7,5 g, enstaka stenar med nagg.

Utrop: 9 900 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter 1,22 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

Utrop: 14 400 kr

RARE JEWELRY, armring, 18K vitguld, Bangle Pavé, 157 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS-SI, inre mått ca 57×45 mm, vikt 9,0 g.

Utrop: 20 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 18 smaragdslipade diamanter ca 11,50 ctv, TW-Cr(F-J)/VVS-VS, stl ca 16,75 mm, vikt 9,2 g, pålödd inre skena.

Utrop: 180 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 4,10 ctv, ca TW-W/VS, höjd 41 mm, vikt 11,5 g.

Utrop: 50 000 kr

Silver Fat

DAVID ANDERSEN, skålfat, silver, på rund fotring, Norge, höjd 4 cm, diameter 16 cm, vikt 152,7 g.

Utrop: 1 100 kr

GEORG JENSEN, armring, sterlingsilver, nr. 237A, formgivare Astrid Fog, Danmark efter 1945, innermått ca 20 cm, vikt 28,9 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

GEORG JENSEN, armring, sterlingsilver, öppningsbar, formgivare Hans Hansen, Danmark efter 1945, innermått ca 18 cm, vikt 37,8 g, originalask.

2 500 kr

Utrop: 1 600 kr