181 - 200 av 394
1...91011...20 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 16 december 2023

Klubbad för

Kuriosa Tenn

FIRMA SVENSKT TENN, bonbonjär, tenn, med lock, klotformad med knopp i form av blomma, design Estrid Ericson, höjd 10 cm, vikt 234,8 g, bucklor.

Utrop: 3 300 kr

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 164 svarta diamanter 3,40 ctv enligt gravyr, längd 45,5 cm, vikt 17,3 g, några diamanter med nagg och naturliga håligheter.

Utrop: 23 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer 1,16 ctv enligt gravyr, höjd 15 mm, vikt 3,2 g, huggies.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, tsavoriter 0,53 ctv enligt gravyr, höjd 15 mm, vikt 3,4 g, huggies.

4 600 kr

Utrop: 5 200 kr

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,45 ct, ca TW/VS, 4 prinsesslipade diamanter 0,31 ctv, ca TW/VS, Anders Fors, Stockholm 2005, stl 15,75 mm, vikt 8,8 g, gravyr, en sidosten har liten skada på paviljongen.

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter 0,54 ctv enligt gravyr, ca LBr-LBrY/P, höjd 32 mm, vikt 2,9 g, stift, några diamanter med nagg.

Utrop: 5 200 kr

ENGELBERT, ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca TW/VS, Stockholm 2003, stl 16,75 mm, vikt 7,8 g.

Utrop: 5 300 kr

OLE LYNGGAARD, snöre, String, sterlingsilver, silke, längd 130 cm, vikt 6,4 g.

325 kr

Utrop: 350 kr

GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, nr 256, Arno Malinowski, Danmark 1933-1944, mått 45 x 35 mm, vikt 15,8 g, gravyr.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

KALEVALA KORU, smyckeset, 4 delar, collier, 2 armband, örhängen, brons, längd collier 39-60 cm, armband 19,5 cm samt 21,5 cm, höjd örhängen 5,7 cm, clips.

1 400 kr

Utrop: 900 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,77 ct, ca W(H)/VS2, 132 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, stl 18,25 mm, vikt 4,9 g, mittstenen har små nagg på rondisten, enstaka sidostenar har nagg.

Utrop: 19 000 kr

RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 9,5 mm, 30 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS-P, 48 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca Fancy Brown/SI-P, stl 19 mm, vikt 9,2 g, en brun diamant trasig och enstaka har skador.

Utrop: 6 600 kr

ENGELBERT, armring, silver, bergkristall, design Stigbert, Stockholm 1942, innermått ca 18 cm, vikt 30,1 g, nagg.

Utrop: 700 kr

ENGELBERT, hänge med kedja, silver, bergkristall, stavlänk, design Stigbert, Stockholm 1944, höjd på hänget 3,9 cm, längd på kedjan 67 cm, vikt 36,2 g.

2 100 kr

Utrop: 1 400 kr

ENGELBERT, ring, silver, bergkristall, design Stigbert, stl ca 16,5 mm, vikt 4,6 g, klippt ringskena, bergkristall med skada.

425 kr

Utrop: 300 kr

OLE LYNGGAARD, berlock/hänge, kedja, 18K vitguld, elefant, briljantslipad diamant 0,02 ctv, ca TW/VS, höjd 2,0 cm, hänge vikt 7,5 g, vikt kedja 3,8 g, längd kedja 45 cm, originaletui.

16 200 kr

Utrop: 17 000 kr

DIAMANT, briljantslipad 0,35 ct, W(H)/VS2, IGI certifikatnummer F1I24815, förseglad.

3 200 kr

Utrop: 3 600 kr

DIAMANT, briljantslipad 0,35 ct, W(H)/VS1, IGI certifikatnummer F1I30765, förseglad.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,05 ctv, TW(F-G)/VS1-SI1, vikt 1,9 g, stift, diamanterna har små nagg på kuletterna.

Utrop: 27 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,84 ctv, River-TW/SI, vikt 1,9 g, stift, båda diamanterna har små nagg på kuletterna samt ena har inverterade naturaler vid rondisten och andra är lätt mjölkig.

Utrop: 11 000 kr