441 - 460 av 618
1...222324...31 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023

Klubbad för

ARMRING, 18K guld, 56 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv ca W/P, 21,8 g, skadade stenar, svaga fattningar.

12 800 kr

Utrop: 14 600 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 4,1 g, flera diamanter med skador.

Utrop: 18 000 kr

ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 3,0 g.

3 900 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitguld, safirer, briljantslipade diamanter 0,33 ctv enligt gravyr, ca TW/SI, stl 15,75 mm, Kaplans Safir, vikt 2,1 g, diamanter med kulettfasett, safir med nagg och slitna fasettkanter, spricka i guldet.

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K guld, 5 safirer ca 0,60 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g, safirer med slitna fasettkanter och nagg.

2 400 kr

Utrop: 2 700 kr

TRESTENSRING, 18K guld, rosa safir, 2 gammalslipade diamanter ca 0,08 ctv, Stockholm 1909, stl 18 mm, vikt 2,8 g, safir och diamanter med nagg.

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K guld, flätad, antik, Sverige, stl 15 mm, vikt 9,6 g.

5 600 kr

Utrop: 6 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,31 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g, diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 3 900 kr

Ädelstenar Safirer

BLÅ SAFIR, oval blandslipning, 1,18 ct, certifikat IGI F1H99836, förseglad.

Utrop: 1 200 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,33 ct, TW(G)/VVS2, certifikat HRD 142870, från 1984, förseglad.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

Ädelstenar Safirer

BLÅ SAFIR, rund blandslipning, 1,82 ct, certifikat IGI F1H89108, från 1985, förseglad.

Utrop: 2 300 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, oval blandslipning, 0,43 ct, certifikat IGI F1H89464, från 1985, förseglad.

500 kr

Utrop: 550 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGD, smaragdslipad, 0,90 ct, certifikat IGI 1L131950, från 1988, förseglad.

3 700 kr

Utrop: 2 800 kr

ANTON MICHELSEN, brosch, sterlingsilver, Montana mossagat, signerad Per Sköld, Stockholm 1954, mått 53x41 mm, vikt 16,7 g.

Utrop: 450 kr

Ädelstenar Smaragder

10 SMARAGDER, baguetteslipade, 0,96 ctv, nagg och inneslutningar når ytan.

400 kr

Utrop: 350 kr

Ädelstenar Övrigt

11 PERIDOTER, runda, 1,50 ctv, några har nagg.

150 kr

Utrop: 175 kr

Ädelstenar Kvarts

3 CITRINER, runda, 3,62 ctv, ca 7,3 7,0 och 6,7 mm, nagg.

275 kr

Utrop: 150 kr

Ädelstenar Kvarts

RÖKKVARTS, rund, 14,12 ctv, 17,0x9,5 mm.

175 kr

Utrop: 175 kr

Ädelstenar Granater

7 GRANATER, olika slipningar, 3,25 ctv.

150 kr

Utrop: 150 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 2,5-6 mm, doserat, lås i silver, pärla, paste, längd 46 cm, vikt 8,3 g.

Utrop: 450 kr