261 - 280 av 618
1...131415...31 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023

Klubbad för

FRIMURARKULA, hänge, 18K guld, vikt 10,5 g, öppningsbar.

Utrop: 6 400 kr

ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, en diamant med skada.

Utrop: 2 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, turkoser, lås och delar i sterlingsilver, längd 82 cm, knutet, vikt 39,0 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 7,5-8,0 mm, lås i 18K vitguld, åttkantslipade diamanter, längd 90 cm, knutet, vikt 71,7 g.

2 900 kr

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor, stift, vikt 6,1 g.

Utrop: 2 200 kr

HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, åttkantslipade diamanter, vikt 1,9 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,42 ct enligt gravyr, ca TCr/SI2, stl 18,5 mm, vikt 2,4 g, diamanten har skador och nagg, en trasig klo, slitna fattningar, gravyr.

Utrop: 4 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18,75 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 3 900 kr

EFVA ATTLING, örhängen, sterlingsilver, krokar, vikt 6,9 g, originaletui.

Utrop: 450 kr

SATLKAR, ett par, sterlingsilver, med 2 skedar, på 4 fötter, med hänklar, Edmond Tetard, Frankrike ca 1900, höjd 72 mm, längd på skedar 105 mm, vikt 199,3 g.

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

SALTKAR, ett par, Tripods, silver 13 1/4 löth, antika, troligen Norge, diameter 65 mm, vikt 53,3 g, 3 saltskedar medföljer, bucklor.

425 kr

Utrop: 500 kr

SALT & PEPPARKAR, Horn, silver, antika, Magnus Aase, Bergen, Norge, höjd 60 mm, vikt 35,6 g.

350 kr

Utrop: 400 kr

BROSCH, Löv, 15K guld, vit och grön enalj, 2 pärlor, märkt KLB, refnr X14800, 30x25 mm, vikt 4,5 g, emaljskador.

Utrop: 2 300 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljanter 0,21 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 2 200 kr

KARL LAINE, hänge, sterlingsilver, bergkristall, Finland, mått 30x40 mm, vikt 8,0 g.

Utrop: 350 kr

Ädelstenar Safirer

ROSA OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad 0,61 ct, mått 4,8x5,9x2,3 mm, ej centrerad kulett.

950 kr

Utrop: 1 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, carréslipade rubiner, stl 19,5 mm, vikt 2,7 g, rubinerna har kraftigt slitage.

1 600 kr

Utrop: 1 700 kr

Smycken Påhängen

PÅHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, droppformade, mått 8,7x12,7 mm, vikt 2,3 g.

1 100 kr

Utrop: 550 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, barocka, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stift, vikt 5,9 g.

Utrop: 2 800 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld, grå Southsea pärlor 11,5 mm, stift, vikt 5,0 g.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr