Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2023
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 178 briljantslipade diamanter ca 6,24 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/SI-P, längd 43,5 cm, vikt 17,5 g, några enstaka diamanter med öppna inneslutningar och nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 6,20 ctv, ca W-TCa(H-L)/P, längd 18 cm, vikt 11,0 g, några enstaka diamanter har nagg.
ARMBAND, 18K guld, smaragder ca 0,56 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,21 ctv, ca W-TC/P, längd 18 cm, vikt 6,6 g, smaragder med nagg, några enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct ca TW/VS, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 15,5+ mm, vikt 6,2 g.
ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/P, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, platina, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, höjd 5 cm, vikt 13,2 g, rubiner med nagg.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,00 ct TCa(K)/SI2, 28 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/SI-P, stl 16 mm +, vikt 4,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 16 mm +, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå topaser, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stift/clips, vikt 6,1 g, några diamanter har nagg.
CARMOSÉRING, 18K guld/silver, blå safir ca 0,75 ct, gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g, omgjord ringskena av Pettersons 1968, safiren med slitage och mindre nagg, några diamanter med mindre skador och nagg.
PÄRLCOLLIER, troligen orientaliska pärlor ca 1,2-4,2 mm, doserat, ej öppningsbart lås i silver, längd ca 88 cm.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca River-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 12,4 g, några diamanter har nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, vikt 2,3 g, ca TW/VS, huggies.
KEDJA, 18K guld, ärtlänk, längd 82 cm, vikt 81,0 g, går att göra till två armband och ett collier.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,73 ct, ca River(E)/VVS, stl 18 mm, vikt 3,7 g, diamanten har natural på rondisten.