Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 oktober 2023
BROSCH, 14K guld/vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca ca W-TCr/SI-P, vikt 9,1 g.
RING, 14K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI-P2, stl 17,75 mm, vikt 3,7 g.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, rubin, hålighet når ytan, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl ca 17 mm, vikt 3,9 g.
RING, 14K guld, oval rubin, skadad, 2 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, stl 17 mm, vikt 5,7 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 36 briljant- och 36 åttkantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca W-LY/P, inneslutningar når ytan, nagg, skador, mycket svaga fattningar, vikt 4,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI-P, stift, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant 0,50 ct, ca LB/P1, hålighet i bordet, inneslutningar når ytan, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
RING, 14K guld, delvis rodinerat, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, höjd 16 mm, vikt 2,9 g, stift.