Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 oktober 2023
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, höjd 13 mm, vikt 3,8 g, skruvmekanism.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla ca 7,25 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, höjd 17 mm, vikt 2,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, ca 8 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, vikt 2,2 g, stift, saknar snurrebussar.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, diameter 6,5 mm, vikt 1,9 g, stift, saknar stopp.
HÄNGE, 18K guld, ovalslipad ametist, 3 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca W/P, höjd 19 mm, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, blommor, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/P, höjd 9 mm, vikt 1,2 g, stift, enstaka diamanter med skador och nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, ca 11,25 -11,5 mm, svagt rosa, vitmetall, längd 46 cm, vikt 78 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7 mm, lås i silver med pärla, längd 77 cm, vikt 49,4 g, flera pärlor med slitage.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6.5 6,75 mm, lås i silver med odlad pärla, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6 mm, silver, längd 45 cm, låset har en sliten pärla.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3,5 - 7 mm, förgylld metall, lås i silver med ametist och paste, längd 48 cm, vikt 16,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, något barcocka, ca 3,25 - 6,75 mm, lås i silver, längd 55 cm, vikt 14 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, ca 4,75 mm, lapis lazuli. lås i silver, längd 42 cm.