Avslutad | Klassiska – Lördag 23 september 2023
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,29 ct, ca W(H)/VS1, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 3,9 g, mittsten med stark fluorescens, en av de små diamanterna är skadad.
ALLIANSRING, 18K vitguld med 13 briljanter 0,62 ctv, TW-W/SI, vikt 5,4 g, storlek 17,25 mm, ringen är i behov av rodinering.
RING, platina, smaragdslipad diamant ca 0,64 ct, ca W/VS, trapetsslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS-SI, stl 15 mm, vikt 6,2 g, sliten ringskena.
CARL HOFF, ring, 18K vitguld, akvamarin ca 12,00 ct, Helsingborg 1950, stl 18,5 mm, vikt 10,1 g, akvamarinmed med nagg och slitna fasettkanter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, ca R(E)/VS2, Iduna, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g, natural på rondisten, litet nagg på kronan och rondisten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W/SI, Iduna, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g.
2 RINGAR, 14K guld, droppslipad diamant ca 0,75 ct, ca M/VS2, briljantslipade diamanter, stl 18 mm, vikt 5,3 g, skenan är skev på ringen med droppen, etui.
RING, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW/SI-P, stl 20 mm, vikt 12,2 g, några diamanter med skador och nagg, storleksändrad.
RING, platina, 25 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 19 mm, vikt 7,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VS, stl 19 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,49 ctv, River/VS, 130 briljantslipade diamanter 0,90 ctv, ca River-Cr/VS, stl 16 mm, vikt 4,2 g, mittstenen har små nagg på rondisten och liten kulettfasett.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,74 ct, 16 prinsesslipade diamanter ca 1,07 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,8 g, safiren med nagg och slitage, ringen är storleksändrad.
DIAMANTER, briljantslipade 1,67 ctv, 3,4-3,9 mm i diametrar, TW-TCr/VS eller bättre i renhet.
RING, 18K vitguld, 2 rubiner, 18 diamanter ca 0,75 ctv ca W-Cr/SI, mestadels äldre slipningar, stl 16,5 mm, vikt 8,7 g.
GUNNAR FAHLSTRÖM, manschettknappar, 18K guld, blå kalcedon, Stockholm 1960, vikt 15,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6 mm, lås och mellanlägg i 18K guld, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, längd 42 cm, vikt 28,8 g,