Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2023
PÄRLCOLLIER, 2 - radigt, ca 7,25 - 7,5 mm, lås i 14K vitguld med jade och åttkantslipade diamanter, längd 37 cm, vikt 56 g.
ÖRHÄNGEN, 9/14K guld, droppslipad behandlad jade, höjd 40 mm, vikt 4,1 g, skruvmekanism.
BROSCH, 18K guld, opaler, orientaliska pärlor, från1900, längd 50 mm, vikt 5,3 g, två opaler med nagg.
ARMBAND, 14K guld, citriner, ametister, topaser, granater m.m ca 24,10 ctv, längd 18,5 cm, vikt 17,6 g, stenarna med visst slitage.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 äldre briljantslipade diamanter 0,39 ctv, ca W/VS-SI, Göteborg 1988, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 3,8 g, slitage.
ULLA HOLM, ring, sterlinsilver, rosa turmalin, Göteborg 1979, stl 16,25 mm, vikt 7,4 g.(d)