Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2023
Smyckestillbehör Övrigt
Smyckestillbehör Övrigt
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g, rodieringen har släppt, ett fåtal diamanter har mindre nagg.
LUKTDOSA, silver, bukig med svängda reliefåsar, röd glassten, Vilhelm Berg, Köpenhamn ca 1900, höjd 7 cm, vikt 25,1 g, skev knopp.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W(H)/VS, stl 18,25 mm, vikt 1,8 g, rodieringen har släppt på ringskenan.
SALTKAR, silver, ovalt, lejonmaskaronner, 2 ringhänklar, Wolf & Knell, Hanau ca 1900, längd 8 cm, höjd 6 cm, vikt 74 g, mindre bucklor.
RAGUSKED, silver, modell Gammal Dansk, L. Hahn, Köpenhamn 1905, längd 37,3 cm, vikt 129,9 g.
RING, 18K vitguld, 4 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 18,5 mm, vikt 2,5 g, 1 diamant är skadad, diamanterna har små nagg vid rondisten.
SUPKALK, silver, invändigt förgylld, hög stam på välvd fot, Niklas Ramberg, Lund 1810, höjd 11 cm, vikt 40,9 g, monogram.
SOCKERSKÅL, silver, invändigt förgylld, med lock, empire stil, E. Pettersson, Skövde 1959, längd 90 mm, höjd 80 mm, vikt 188,1 g.
SKÅL, sterlingsilver, blå emalj, J. Tostrup, Oslo ca 1960, höjd 30 mm, diameter 92 mm, vikt 90,3 g.
RING, 18K guld, 5 smaragdslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g, några diamanter med nagg, gravyr.
HELALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
KALEVALA, ring, silver, labradorit, Finland 1966, stl 19 mm, vikt 5,3 g, labradoriten med slitage.