Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2023
HÄNGE, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca Top Wesselton-Light Yellow/SI-P, höjd 24 mm, vikt 6,5 g, svaga fattningar, enstaka diamanter har nagg.
COLLIER, lapis lazuli, odlade sötvattenspärlor, guldfärgat lås samt detaljer, längd 46 cm.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer 0,30 ctv, 12 briljantslipade diamanter 0,17 ctv, 6 mm, vikt 1,7 g, stift.
4 PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, ca 11,3 - 11,7 mm, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragdslipade smaragder ca 0,45 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 8 mm, vikt 2 g, stift.
COLLIER, kulor av agat, odlade sötvattenspärlor, strass, guldfärgade detaljer, längd 47 cm, glest trätt.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, odlade barocka sötvattenspärlor ca 25 x 15 mm, krokar, vikt 11,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 14 odlade sötvattenspärlor, stift, mått ca 16 x 18 mm, vikt 6,9 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, svarta diamaner 0,56 ctv enligt gravyr, stl 17 mm, vikt 2,4 g, några diamanter med nagg, naturliga håligheter samt inneslutningar som når ytan
HÄNGE MED KEDJA, hjärta, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, längd 39.5 - 42,5 cm, vikt 1,6 g.
SMYCKESET, collier, armband, odlade färgade sötvattenspärlor, röda, onyx, granat, lås i sterlingsilver, längd 43 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5 mm, längd 58 cm, lås i 18K vitguld, vikt 36,4 g, knutet.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 6,5 mm, 2 fasetterade diamanter, G. Dahlgren & Co, vikt 2,6 g, skruv.