Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2023
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, flera storlekar, fasetterad tigeröga, kullås i sterlingsilver, längd 46 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 prinsesslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,5+ mm, vikt 4,5 g, 4 av diamanterna har skador.
RING, silver, opaler, rubiner, stl 18,5 mm,, vikt 7,8 g, 1 opal saknas samt 1 är skadad.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 smaragder, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, vikt 2,5 g, stift.
ARMRING, förgyllt sterlingsilver, emalj med blommotiv, inre omkrets ca 19 cm, vikt 18,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K trefärgat guld, hjärtan, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv längd på kedjan 45 cm, höjd på hänget 2,4 cm, vikt 7,4 g, 1 diamant saknas.
CARMOSÉRING, platina, ovalslipad behandlad rubin 0,55 ct, 22 briljantslipade diamanter 0,34 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/SI-P, höjd 12 mm, vikt 1,9 g, huggies.
RING, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca Crystal-Light Brown/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 11,9 g, svaga fattningar, flera diamanter har nagg och skador.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 79 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Crystal-Light Brown/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 11,8 g, svaga fattningar, flera diamanter har nagg och skador.
HÄNGE, 18K vitguld, 79 trapet-, baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 30 mm, vikt 3,5 g, en diamant trasig.