Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2023
RING, 18K guld, opaldublett, 4 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, Stockholm 1960, stl 16 mm, vikt 8,8 g, skev ringskena, gravyr.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppslipade smaragder ca 0,35 ctv, vikt 0,8 g, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,2 mm, lås i silver, längd 48 cm, knutet, vikt 31,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,9-6,9 mm, kulor av lapis lazuli, lås i silver, längd 76 mm, knutet, vikt 37,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,2 mm, lås i 18K vitguld med 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 90 cm, knutet, vikt 61,3 g.
SMYCKESET, collier, örhängen, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, onyx, längd 47 cm, krokar. längd 4 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, ametist, lås i sterlingsilver, längd 46 cm +11 cm.
RING, 18K guld/silver, rosenslipad diamant ca 5 mm, stl 17 mm, svenska importstämplar, vikt 3,1 g, skev ringskena, gravyr, diamanten har nagg.
RING, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 8,9 g.
SMYCKESET, collier, armband, odlade sötvattenspärlor, silverfärgade magnetlås, längd 43 cm, armband 18 cm.
RING, 18K guld, ovalslipad citrin, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,7 g, citrinen har nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor 8,6 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TCr/SI, skruvmekanism, vikt 3,8 g, 1 klo är sned.
RING, 18K guld, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 18,25 mm, vikt 12,3 g, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, 5 blå safirer, 12 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, TW/VS, stl 19,25 mm, vikt 7,5 g.
RING, 18K guld, 57 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 5,3 g, svaga fattningar.