Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2023
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,22 ctv, ca Cr/VS, längd 42 cm, vikt 4,3 g, nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,16 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2 g, diamanten har en skada på paviljongen.
HÄNGE, hjärta, 18K guld, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, höjd 16 mm, vikt 1,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, rubin, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, höjd 11 mm, vikt 0,9 g.
RING, 18K guld, delvis rodiberat, safir, åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 15,75 mm, vikt 3,4 g, gravyr.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, boutonformade, ca 6,75 - 7 mm, vikt 1,1 g, stift.
KEDJA, sterlingsilver, Nils- Börje silversmed, Sala 1998, längd 65 cm, vikt 76,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, silver, turkos sten, hängets höjd 43 cm, pansarlänk, längd 50 cm, vikt 17,4 g.
VICTOR JANSON, brosch, silver, bergkristall, Lindesberg 1969, diameter 34 mm, vikt 13,6 g.
KULTASEPPA SALOVAARA, sterlingsilver, vit syntetisk spinell, Finland ca 1970-tal, höjd 70 mm, vikt 12,8 g.