Avslutad | Klassiska – Lördag 15 juli 2023
RING, 18K vitguld, 3 äldre briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv ca Cr/VS-SI, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,50 ct enligt grvayr, ca W/SI, stl 14,5 mm, vikt 3,9 g, nagg på kuletten, i behov av omrodinering.
COLLIER, 18K guld, gammelslipad diamant, 1800 tal, Anders Petter Lundqvist, längd 45 cm, vikt 23,3g, tennlödning.
RING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv ca W/SI, stl 17 mm, Iduna, vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, baguetteslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 brilantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-TCa/VS, höjd 7 mm, vikt 2,4 g, stift.
RING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, Stockholm 2000, vikt 22 g, gravyr.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 19,75 mm, vikt 12 g, mitttstenen med nagg och slitage.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca Cr(J)/SI2, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 15,5+ mm, vikt 2,1 g.
HÄNGE, Kors, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter 0,82 ctv enligt gravyr, ca Light Pink/VS-SI, höjd 37 mm, vikt 2,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, safierer 1,41 ctv enligt gravyr, längd 16,5 mm, vikt 6,3 g, några safirer med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 20 briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca W-LBrP/SI-P, diam 15 mm, vikt 3,4 g, huggies, några diamanter med nagg.
HELALLIANSRING, 18K roseguld, briljantslipade diamanter 0,79 ctv, ca W-Light Brownish Pink/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 2,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,41 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-SI, längd 16,5 cm, några diamanter med nagg.