Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,43 ct, ca TW/skadad, stl 18 mm, vikt 2,5 g, skadad fattning, diamanten har en stor skada på rondist/paviljongen.
RING, silver, 3 ovalslipade rubiner, diamanter ca 0,08 ctv, stl 16 mm, vikt 4,2 g, en rubin med skada och nagg. En klo saknas.
PÄRLCOLLIER, 2- radigt, odlade pärlor, ca 4,5 - 9,75 mm, lås i silver med markasiter, pärlorna med slitage.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade sötvattenspärlor ca 9,5-10 mm, stift, vikt 2,4 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,6 g.
PÄRLCOLLIER, 2 - radigt, odlade pärlor, något barocka, ca 6 mm, lås i sterlingsilver med odlad pärla och smaragder, längd 40 cm, två smaragder saknas.
COASTER, silver, bakelit, Neptunus, GAB, Stockholm 1953, diameter 12,3 cm, vikt 112,9 g.
PÄRLAVKORTARE, 18K vitguld, odlad pärla 8,7 mm, genombruten dekor, Hans Danielson, Stockholm 1955, mått 28x 25 mm, vikt 7,1 g.