Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023
HÄNGE, kors, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-TCr/SI-P, höjd 20 mm, vikt 0,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ctv, C.D. Bäckström, Uppsala 1963, stl 17 mm, vikt 2,8 g, gravyr, diamanten har brännmärken på kronan.
RING, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, vikt 3,2 g, saknar pärla, limrester, den större diamanten har naturaler och nagg.
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7 mm, guldfärgat magnetlås, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver, vit paste, längd 57 cm, knutet, vikt 11,1 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragd, 10 briljanter ca 0,08 ct stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, rubiner, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 18,75 mm, 2,4 g.
PÄRLCOLLIER, doserad 3,0 - 7,1 mm odlade pärlor, längd 50 cm, knuten, silverlås med 3,3 mm pårla och markasiter, vikt 11,6 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,23 ct, ca TW/SI, stl 18,5 mm, vikt 6,2 g, diamanten har inverterade naturaler.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr/VS, Huskvarna guldsmed, Huskvarna 1974, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g, en diamant med nagg.
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca TW/SI, höjd på hänget 1,1 cm, längd på kedjan 45 cm, vikt 4,0 g.
TIFFANY & CO, armband, sterlingsilver, berlocker, längd 19 cm, vikt 52,4 g, emalj skador.
ARMBAND, sterlingsilver, sockertoppslipade rodokrosit, längd 18,5 cm, vikt 68,8 g, säkerhetskedja.
RING, 23K/18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS, stl 19,25 mm, vikt 5,4 g, gravyr.
BROSCH, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca TW/VS, mått 20x23 mm, vikt 4,1 g.