Avslutad | Moderna – Lördag 17 juni 2023
JOVENIA, alliansring, platina, 11 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 13,2 g, ask.
JOVENIA, enstensring, platina, briljantslipad diamant ca 1,18 ct, ca TW(F)/SI1, vikt 13,1 g, stl 17 mm, nagg på diamantens kulett, ask.
GEORG JENSEN, örhängen, Dew drop, sterlingsilver, rosenkvarts, design Torun Bülow-Hübe, höjd 40 mm, stift, vikt 3,4 g, originaletui, ytterkartong.
BVLGARI, armband, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, 2 löstagbara berlocker, längd 20 cm, vikt 20,5 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 14 mm, vikt 1,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ct, ca Ca(M)/VS, stl 15,25 mm, vikt 5,5 g. Lös fattning.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 10 mm, stift, vikt 1,2 g.
TIFFANY & CO, ring, Band Ring, 18K guld, 3 rubiner ca 0,09 ctv, stl 18,75 mm (59), vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 6,8 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,1 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/roséguld, Lotus, månsten, stl 16,25 mm, vikt 7,1 g, originaletui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,58 ctv, TW-Cr/VVS-VS, vikt 1,3 g, stift, ena diamanten har litet nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,56 ctv, TW-W/SI, vikt 1,4 g, stift, ena diamanten har litet nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,77 ctv, TW-TCr/VS, vikt 1,6 g, stift, ena diamanten har nagg på kuletten.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,77 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g, några diamanter med nagg.
ENGELBERT, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,34 ct, ca TW/VS, Stockholm 2004, stl 19 mm, vikt 15,9 g.
WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, Lund 1950, höjd 18 mm, skruvmekanism, signerade, vikt 6,0 g.
BVLGARI, ring, B.zero1, 18K roséguld, svart keramik, 4 band, stl 16,5 mm (52), vikt 9,5 g, lätt slitage.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,61 ctv, River(D)/SI2, GIA Diamond Report 5176370349 samt 6182811100, stift, vikt 1,7 g, 2 stenkuvert, 2 GIA dossier, 2 certifikat, snurrebussar i platina.