Avslutad | Moderna – Lördag 17 juni 2023
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, ca TW(G)/SI1, laserinskription 5416480717 samt GIA dossier, 26 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g, den större diamanten är något dimmig.
ÖRRINGAR, 18K guld, 102 briljantslipade diamanter ca 2,05 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, diameter 4 cm, flexmodell, vikt 11,3 g.
RING, 18 roséguld/vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 25 mm, vikt 5,5 g.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW/W/VVS-VS, storlek 16,5 mm, vikt 3,7 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver/14K guld, Bavna, rosa safirer ca 14,36 ctv, åttkantslipade bruna och gråa diamanter ca 1,67 ctv, stift, längd 59 mm, vikt 12,8 g, stenar av lägre kvalitet med ytdefekter.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, storlek 17,25 mm, vikt 3,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Bavna, opaler, rosenslipade bruna, gula och gråa diamanter ca 1,79 ctv, stift, längd 47 mm, vikt 5,3 g, stenar av lägre kvalitet med ytdefekter.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 19 briljantslipade diamanter ca 1,49 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, några diamanter med nagg på kulett.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,11 ctv, River-TW(D-F)/VVS1-VS2, vikt 1,6 g, stift, diamanterna har minimala nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 116 briljantslipade diamanter ca 1,33 ctv, ca W-Cr/P, briolettslipade prasioliter ca 32,52 ctv, stift med clips, längd ca 73 mm, vikt 16,5 g, diamanterna med ytdefekter.
RING, 18K vitguld, orm, 101 svarta och vita briljantslipade diamanter ca 1,37 ctv, ca W-Cr/P, rubinögon ca 0,03 ctv, storlek 17,25 mm, vikt 4,6 g, flera diamanter med ytskador.
HÄNGE, 18K vitguld, vita, behandlade bruna och svarta briljantslipade diamanter ca 1,93 ctv, ca W-TCa/P, höjd 36 mm, bredd 16 mm, vikt 5,7 g, några diamanter med ytskador.
RING, 18K vitguld, 253 vita och behandlade olikfärgade briljantslipade diamanter ca 2,01 ctv, ca W-Cr/P, storlek 17,5 mm, vikt 6,6 g, diamanterna med ytskador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, delvis svartrodinerat, 60 runda fasettslipade behandlade rubiner ca 0,82 ctv, stift, höjd 34 mm, bredd 1,5 mm, vikt 8,0 g, enstaka rubiner med ytskador.
HÄNGE, 18K vitguld, delvis svartrodinerat, stjärna, 38 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W-Cr/P, blå och gulgröna safirer ca 1,57 ctv, mått ca 27 x 27 mm, vikt 4,5 g, några diamanter med ytdefekter.
HÄNGE, 18K vitguld, vita, behandlade bruna och svarta briljantslipade diamanter ca 2,01 ctv, ca W-TCa/P, höjd 36 mm, bredd 16 mm, vikt 5,4 g, några diamanter med ytskador.