Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2023
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW/VS, Dahlgren & Co, Malmö 1975, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,7 g, mindre skada.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 små safirer, 14 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, diameter ca 14,7 mm, vikt 8,0 g, stift, enstaka diamanter med skador och nagg.
GAUDY, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VVS, 76 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, Stockholm 1996, stl 16,25 mm, vikt 10,0 g, mittstenen med mindre nagg på kuletten.
GAUDY, hänge, 18K guld/vitguld, ovalslipad topas ca 30,0 ct, 49 briljantslipade diamanater ca 0,50 ctv, höjd 40 mm, vikt 28,4 g.
GAUDY, manschettknappar, 18K guld, bärnsten, för Strömdahl, Stockholm 1962, mått 27x26 mm, vikt 24,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 9 mm, lås i 18K vitguld, hematit, 30 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Gaudy, Stockholm 1989, längd 42 cm, vikt 53,1 g. Extradelar till låset i korall, malakit och grå pärla.
ARMBAND, 18K guld, antikt, graverad blom- och bladdekor, ledat, Stockholm 1855, vikt 27,5 g, gravyr, säkerhetskedja.
RING, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 5,7 g, diamanter med nagg.
RING, 18K guld, topas 6 ct, briljantslipade diamanter 0,26 ct, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 4,4 g, originaletui.
RING, 18K guld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 6,6 g.
RING, 18K guld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 4,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant 0,66 ct enligt gravyr, ca W/SI2, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g, nagg och mindre skada.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g, diamanter med naturaler samt skador.
CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld med blå safir 0,75 ct 12 briljantslipade diamanter 0,25 ctv TW(G)/VS, vikt 1,1 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade blå safirer ca 1,00 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 10 mm, stift, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, mabépärlor, 24 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, Bertil Nilsson, Stockholm, höjd 18 mm, vikt 7,9 g, stift/clips.
RING, 18K vitguld, odlad pärla, åttkantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g, pärlan med slitage, nedslitna klor.