Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2023
STIGBERT, carmoséring, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,80 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, Engelbert, 1974, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, signerad, två diamanter har extra fasett, smaragden har inneslutningar som når ytan och nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ovala, lås i förgyllt silver, hänge i 18K guld med ovalslipad granat och pärla, höjd 25 mm, vikt 5,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,5 mm, lås i silver, längd 42 cm, hänge i 18K vitguld med ovalslipad akvamarin ca 3,45 ct, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, höjd 22 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, höjd 6,25 mm, vikt 1,9 g, stift, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca Cr/VS, höjd 8 mm, vikt 2,7 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,6 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 3,0 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g, två diamanter saknas.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 67 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 5,8, g.
SHALINS, ring, 18K vitguld, briljantsllipade diamanter 0,75 ctv, varav mittstenen ca 0,35 ct, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca W(H)/P1, 56 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 15,75 mm, vikt 6,3 g, mittstenen med natural på rondisten.
ARMBAND, 18K roséguld, 10 ovalslipade ametister, 241 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 16+ cm, vikt 10,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad ametist ca 3,0 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 18,75 mm. vikt 7,9 g, en diamant är skadad.
HÄNGE/BROSCH, 18K vitguld, ovalslipad ametist ca 13,0 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS, höjd 30 mm, vikt 14,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 5,1 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.
ARMBAND, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca1,70 ctv, ca W/VS-SI, längd 19 cm, vikt 23,3 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,63, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca TW-W(G-H)/VS1-VS, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 19,5 mm, vikt 6,6 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VVS-VS, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, Stockholm 1954, stl 18,25 mm, vikt 8,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,36 ct, ca TCr(I)/VS, 4 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 20,25 mm, vikt 4,8 g, gravyr, storleksändrad, mittstenen med nagg på rondisten.