301 - 320 av 389
1...151617...20 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2023

Klubbad för

RING, 18K vitguld, droppslipad rosa turmalin ca 1,40 ct, briljantslipade diamanter ca 1,48 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Guldsmed Vincent Kreidi, Stockholm 2000, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g, turmalinen och enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 17 000 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca Cr-TCa/VS, stl 17 mm, vikt 4,2 g, 1 diamant har en inverterad natural vid rondisten.

Utrop: 6 600 kr

TRESTENSRING MED ALLIANSRING, platina, briljantslipad diamant 1,01 ct, TW(F)/VS2, EX/EX/EX, fluorescence none, GIA Diamond Grading Report 5273201730, laserisnkription på rondisten, 2 droppslipade diamanter 0,32+0,30 ct, River(E)/VS1, 2 GIA Diamond Dossier 6271026244 samt 6262895564, alliansring med 11 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, totalvikt 8,9 g, skev, 2 etuier.

72 000 kr

Utrop: 72 000 kr

RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 4,19 ctv, ca W(H)/P, stl 16,5 mm, vikt 9,7 g, 5 diamanter skadade.

Utrop: 33 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin 1,16 ct enligt gravyr, 12 briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g, spricka som når ytan på rubinen, nagg på rubinens rondist.

Utrop: 9 200 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, manschetter, blomdekor, Råström, Stockholm 1977, höjd 22 cm, signerade, totalvikt 750,6 g.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

BESTICKSERVIS, 53 delar, sterlingsilver, modell Fairfax, 8 fiskgafflar, 8 bordsskedar, 8 matgafflar, 8 matknivar, 8 efterrättsskedar, 8 smörknivar, 5 serveringsbestick, Durgin Gorham, USA, formgiven 1910,, totalvikt ca 2500 g, någon kniv med liten buckla.

Utrop: 12 200 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor ca 15 mm, 2 briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca W-TCr/VS-SI, höjd 23 mm, vikt 13,3 g, krokar, en diamant med nagg på kuletten.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

Silver Kaffeservis

RÅSTRÖM & CARLMAN, kaffeservis, 3 delar, silver, kaffekanna med lock, grädd/mjölkkanna, sockerskål, handtag i trä, pärlbård, Stockholm 1936, höjd 5-17 cm, totalvikt 673,4 g.

Utrop: 4 400 kr

BESTICKSERVIS, silver, 34 delar, modell Rådhus, 8 bordsgafflar, 8 bordsknivar, 8 efterrättsgafflar, 8 efterrättsskedar, 2 smörgåsknivar, MGAB, Linköping 1980.

Utrop: 6 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,55 ct, ca W/SI, stl ca 17,5 mm, vikt 4,5 g, diamanten har nagg på rondisten, skena för storleksändring.

Utrop: 6 600 kr

RING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, stl ca 15 mm, vikt 5,5 g. skena för storleksändring, diamanterna är skadade och har nagg.

4 900 kr

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 0,80 ct, ca TCa/SI-P, 32 gula och 31 "vita" diamanter ca 1,68 ct totalt, ca SI-P (en dia nagg), stl 17 mm, vikt 8,8 g.

Utrop: 7 800 kr

RING, 18K vitguld, två hjärtan, 114 briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca W-Cr/SI-P, storlek 17,25 mm, vikt 8,7 g, några diamanter med ytdefekter.

Utrop: 28 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 112 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-Cr/SI-P, briolettslipad limekvarts ca 33,95 ctv, stift med clips, längd ca 73 mm, vikt 16,3 g, diamanterna med inneslutningar som når ytan.

Utrop: 25 000 kr

Utrop: 55 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,72 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS2-SI1, stift, vikt 1,3 g, diamanter med nagg på kuletten, natural på rondisten.

Utrop: 10 000 kr

RING, 14K guld/vitguld, cabochonslipad grön turmalin ca 12,6x11,4 mm, stl 17,25 mm, vikt 18,9 g, turmalinen har små nagg.

7 700 kr

Utrop: 8 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 1,08 ct, ca TW/VVS, stl 17 mm, vikt 7,5 g, gravyr.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca W/skada på rondisten, stl 17 mm, vikt 9,5 g.

Utrop: 6 600 kr