Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2023
RING, 18K vitguld, droppslipad rosa turmalin ca 1,40 ct, briljantslipade diamanter ca 1,48 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Guldsmed Vincent Kreidi, Stockholm 2000, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g, turmalinen och enstaka diamanter har nagg.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca Cr-TCa/VS, stl 17 mm, vikt 4,2 g, 1 diamant har en inverterad natural vid rondisten.
TRESTENSRING MED ALLIANSRING, platina, briljantslipad diamant 1,01 ct, TW(F)/VS2, EX/EX/EX, fluorescence none, GIA Diamond Grading Report 5273201730, laserisnkription på rondisten, 2 droppslipade diamanter 0,32+0,30 ct, River(E)/VS1, 2 GIA Diamond Dossier 6271026244 samt 6262895564, alliansring med 11 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, totalvikt 8,9 g, skev, 2 etuier.
RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 4,19 ctv, ca W(H)/P, stl 16,5 mm, vikt 9,7 g, 5 diamanter skadade.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin 1,16 ct enligt gravyr, 12 briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g, spricka som når ytan på rubinen, nagg på rubinens rondist.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, manschetter, blomdekor, Råström, Stockholm 1977, höjd 22 cm, signerade, totalvikt 750,6 g.
BESTICKSERVIS, 53 delar, sterlingsilver, modell Fairfax, 8 fiskgafflar, 8 bordsskedar, 8 matgafflar, 8 matknivar, 8 efterrättsskedar, 8 smörknivar, 5 serveringsbestick, Durgin Gorham, USA, formgiven 1910,, totalvikt ca 2500 g, någon kniv med liten buckla.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor ca 15 mm, 2 briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca W-TCr/VS-SI, höjd 23 mm, vikt 13,3 g, krokar, en diamant med nagg på kuletten.
Silver Kaffeservis
RÅSTRÖM & CARLMAN, kaffeservis, 3 delar, silver, kaffekanna med lock, grädd/mjölkkanna, sockerskål, handtag i trä, pärlbård, Stockholm 1936, höjd 5-17 cm, totalvikt 673,4 g.
BESTICKSERVIS, silver, 34 delar, modell Rådhus, 8 bordsgafflar, 8 bordsknivar, 8 efterrättsgafflar, 8 efterrättsskedar, 2 smörgåsknivar, MGAB, Linköping 1980.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,55 ct, ca W/SI, stl ca 17,5 mm, vikt 4,5 g, diamanten har nagg på rondisten, skena för storleksändring.
RING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, stl ca 15 mm, vikt 5,5 g. skena för storleksändring, diamanterna är skadade och har nagg.
RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 0,80 ct, ca TCa/SI-P, 32 gula och 31 "vita" diamanter ca 1,68 ct totalt, ca SI-P (en dia nagg), stl 17 mm, vikt 8,8 g.
RING, 18K vitguld, två hjärtan, 114 briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca W-Cr/SI-P, storlek 17,25 mm, vikt 8,7 g, några diamanter med ytdefekter.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 112 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-Cr/SI-P, briolettslipad limekvarts ca 33,95 ctv, stift med clips, längd ca 73 mm, vikt 16,3 g, diamanterna med inneslutningar som når ytan.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,72 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS2-SI1, stift, vikt 1,3 g, diamanter med nagg på kuletten, natural på rondisten.
RING, 14K guld/vitguld, cabochonslipad grön turmalin ca 12,6x11,4 mm, stl 17,25 mm, vikt 18,9 g, turmalinen har små nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 1,08 ct, ca TW/VVS, stl 17 mm, vikt 7,5 g, gravyr.