Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2023
SCHALIN, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 38 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 17 mm, huggies, vikt 6,3 g, avtagbara påhängen.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 16 mm, huggies, vikt 3,0 g.
HÄNGE, 18K guld, droppslipad orange safir ca 2,30 ct, behandlad, inneslutningar, 1,8 x 0,7 cm, vikt 1,0 g.
CARMOSÉHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, oval fasettslipad blå safir ca 0,96 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-Cr/SI-P, mått 11,0 x 9,0 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 2,2 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,1 g, stpl MKAY.
RING, 18K vitguld, 3 ovalslipade smaragder ca 1,00 ctv, 30 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 7,8 g, en diamant är åttkantslipad, ett par smaragder med nagg.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, carréslipade rubiner ca 2,25 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade smaragder ca 1,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, diamanter med brun ton, stift, vikt 12,1 g, några diamanter med nagg och skador, smaragder med ineslutningra som når ytan och skador.
COLLIER, 18K guld, droppslipad smaragd 1,50 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 41 cm, vikt 9,5 g, diamanter med nagg och skador, smaragden med inneslutningar som når ytan och nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,51 ct TW(F)/VVS2, GIA report 1146843180, stl 16 mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 1,6 g, ena diamanten har mindre nagg vid kuletten.
RING, 18K vitguld, 7 ovalslipade safirer ca 1,56 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
RING, platina, rubin ca 0,93 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K vitguld, navetteslipade safirer ca 2,54 ctv, 96 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TCa/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
CARMOSÉRING, platina, safir ca 1,11 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g.
RING, platina, smaragdslipad smaragd ca 8,75 ct, 50 briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 15,4 g, smaragden har inneslutningar som når ytan, flera diamanter har nagg och inverterade naturaler.
RING, 18K guld, ovalslipad tanzanit ca 3,00 ct, briljant- och prinsesslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,7 g, tanzaniten har små nagg, en prinsesslipad diamant är skadad.