Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,0 g, diamanter med slitna fasettkanter, slitna fattningar.
ENGELBERT, armring, 18K guld, 2 ametister, öppningsbar, Stockholm 1962, innermått 16 cm, vikt 6,3 g, 1 ametist är skadad.
RING, 18K vitguld, ovalslipad kunzit ca 4,52 ct, 40 blå och rosa safirer ca 0,85 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TCr-TCa/P, storlek 17 mm, vikt 6,3 g.
HÄNGE, 18K vitguld, nyckel, 16 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W-Ca/P, höjd 27 mm, vikt 1,2 g, några diamanter med ytdefekter.
RING, 18K vitguld, ovalslipad kunzit ca 4,00 ct, 66 blå och vita safirer ca 1,13 ctv, storlek 17 mm, vikt 6,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 0,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, topaser, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI-P, vikt 5,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, vikt 4,2 g.
SOPHIE BY SOHPIE, örhängen, Childhood Earrings, förgyllt sterlingsilver, kulor av färgsten, mått 80 mm, stift, vikt 9,8 g.
SOHPIE BY SOHPIE, armband, förgyllt sterlingsilver, stjärnor, längd 16/18 cm, vikt 4,2 g.
SOPHIE BY SOPHIE, örhängen, förgyllt sterlingsilver, stjärnor, mått 50 mm, vikt 3,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,21 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 1,3 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, ovalslipad safir, åttkantslipade diamanter ca W-Cr/SI, vikt 1,8 g, diamanter och safir med nagg och skador.