Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023
ARMBAND, sterlingsilver, vit emalj, längd ca 19 cm, vikt ca 14,5 g, emaljen på en del är skadad.
KEDJA, 18K guld, ärtlänk, längd ca 47,5 cm, vikt ca 5,7 g förgylld med 22K guld, vikt 5,7 g.
BROSCH, silver, ametister, odlade pärlor, 3 cm x 2 cm. Två ametister sitter löst i sin fattning, vikt 4,4 g
HÄNGE, 18K guld, sköldpadda, rosenslipade diamanter, emalj, 30 mm x 1,5 mm, vikt 3,4 g
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, medaljong, diamant, emalj, 33 mm x 19 mm, kedja längd ca 63 cm, några bucklor på baksidan av medaljongen, vikt 9,4 g
PÄRLCOLLIER, lås i sterlingsilver, odlade pärlor ca 7 mm, längd ca 71,5 cm, vikt 44,7 g
PÄRLCOLLIER, lås 18K guld, åttkantslipad diamant, odlade pärlor 3,4 mm - 6,9 mm, längd 51 cm, vikt 13,8 g
KALEVALA KORU, örhängen, brons, tvinnade, stift och snurrebussar i silver, höjd 2 cm, Finland.
Visa varaSmycken Alliansring
CHIMENTO, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g, gravyr, en diamant saknas.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i 18K vitguld, längd 52 cm, knutet, vikt 18,8 g, etui, pärla saknas i låset.
PUSSELRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI-P, baguetteslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS-SI, smaragder, safirer, stl 18,5 mm, vikt 17,8 g, diamanter med skador och nagg.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
ENSTENSHÄNGEN MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,57 ctv, ca W(H)/P2, längd 38 cm, vikt 4,8 g, inneslutningar osm når ytan.