261 - 280 av 303
1...13141516 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2023

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,60 ct, TW(G)/VS2, GIA certifikat 2166539426, stl 16 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 16 000 kr

ENSTENSRING, 18K virtguld, briljantslipad diamant ca 0,57 ct, ca TW(G)/VS2, Guldsmedsmästarn i Göteborg, 2002, stl 15,75 mm, vikt 6,7 g.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 176 briljantslipade diamanter ca 3,51 ctv, ca W-Cape/VVS-VS, längd 40 cm, vikt 20,7 g, några diamanter med mindre nagg på kuletten.

HÄNGE, kors, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-W/VS-SI. Hans Rosin, Stockholm 2001, höjd 31 mm, vikt 4,9 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

FRUKTFAT, silver, ingraverat Reimersholms Gamla Spritförädlingsaktiebolag, C.G. Hallberg, Stockholm 1917, ca 39,5 cm i diameter, vikt 989 g.

Utrop: 7 000 kr

CARMOSÈRING, 14K guld, ovalslipad grön safir ca 2,30 ct, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,4 g, en klo är skadad.

Utrop: 4 000 kr

CARMOSÈÖRHÄNGEN, 14K guld, ovalslipade gröna safirer ca 2,30 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 3,0 g, en diamant trasig och några har nagg.

3 100 kr

Utrop: 2 000 kr

TRESTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,6 ct, TCr/VS2, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 2,3 g.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

PÄRLCOLLIER odlade sötvattenspärlor ca 6,5-7 mm, lås i 18K vitguld, blå ovalslipad safir, 10 åttkantslipade diamanter totalt ca 0,20 ctv, längd 85 cm vikt 48,9 g.

Utrop: 3 200 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 7 700 kr

HÄNGE/BROSCH, 18K vitguld, snidad behandlad lila och grön jade, korall, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 7 cm, vikt 11,3 g.

Utrop: 3 200 kr

HÄNGE, 18K vitguld, rubiner, briljanter ca 0,38 ctv, längd 32 mm, vikt 3,3 g.

3 900 kr

Utrop: 4 300 kr

ARMRING, 18K guld, behandlad rubin, briljanter ca 0,34 ctv, ca 6x5 cm, vikt 13,0 g.

7 500 kr

Utrop: 8 500 kr

RING, 18K guld/silver, blå safir, mindre rosenstenar, stl 18 mm, vikt 2,5 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

Utrop: 5 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,40 ct enligt gravyr, ca Cr(J)/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g, diamanten har nagg på kuletten.

Utrop: 5 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,46 ct enligt grayvr, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 9 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,75 ct, ca TCa(K)/SI2, Markströms Guldsmed, Uppsala 1985, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g, nagg på rondisten.

Utrop: 55 000 kr

ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv W(H)/SI1, stl 16,25 mm, vikt 8,8 g, diamanter med kulettfasett.

Utrop: 8 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, navettslipade diamanter 1,13 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 7 200 kr