Avslutad | Moderna – Lördag 15 april 2023
SCHALINS, enstensring, 18K guld, prinsesslipad diamant 0,51 ct, TW(G)/VS1, stl 15,75 mm, vikt 6,9 g, gravyr, IGI certifikat.
SANDBERG, hänge/kedja, 18K guld, sterlingsilver, längder kedja 70, 80 och 90 cm, vikt 36,4 g.
RING, 18K vitguld, gul beryll, mindre safirer i olika färger, Ateljé Lars Torvaldsson, stl 16,25 mm, vikt 7,8 g.
ROLF KARLSSON, enstensring, 18K vitguld/guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca Fancy Intense Yellow/VS2, färgbehandlad, stl 18 mm, vikt 8,6 g, diamanten har litet nagg på kuletten och inneslutningar som når ytan vid rondisten, originalask.
ENGELBERT, helalliansring, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 15 mm, vikt 3,3 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade svarta diamanter ca 0,40 ctv, höjd 15 mm, vikt 3,3 g, huggies.
SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 9,0 g, gravyr.
TIFFANY & CO, ring, Band ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW/VS, design Elsa Peretti, stl 15,25+ mm, vikt 3,4 g, originalask, ytterkartong, putsduk.
BVLGARI, ring, Doppio, 18K guld, peridot, ametist, stl 17,25 mm, vikt 15,5 g, stenarna med slitage.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsess- och 202 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 22 mm, vikt 18,2 g, stift/clips, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K guld,/vitguld, flätat, 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 13,8 g.
Visa varaSmycken Örhängen
DAMIANI, örhängen, Eden, 18K guld, emalj, höjd 23 mm, vikt 6,2 g, stift, originaletui.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,69 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17,8 cm, vikt 7,4 g, enstaka diamanter med nagg.
ARMBAND, 18K guld, flerfärgade behandlade safirer ca 4,55 ctv, 312 briljantslipade diamanetr ca 1,44 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 18 cm, vikt 12,8 g.