Avslutad | Moderna – Lördag 15 april 2023
OLE LYNGGAARD, lås, Stjärna, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,49 ctv, TW/VS, höjd 13 mm, odlade pärlor medföljer, en Lynggaard, längd 46 cm inklusive lås, ask.
GEORG JENSEN, såsslev, Acanthus, silver, Danmark, efter 1945, längd 12 cm, vikt 23,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 3,8 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 399, sterlingsilver/18K guld, Lene Munthe, Danmark, efter 1945, 46x50 mm, vikt 34,2 g.
THERESIA HVORSLEV, hänge, silver, Lidköping 1984, höjd 41 mm, vikt 9 g. Kedja i silver, ankarlänk, Balestra, längd 49 cm, vikt 17,3 g.
THERESIA HVORSLEV, hänge, silver. Kedja i silver från Balestra, längd 40 cm, vikt 9,6 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 16,6 g, 3 diamanter är skadade.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/roséguld, Lotus, månsten, stl 16,5 mm, vikt 9,0 g, slitage på månstenen.
ATELIER AJOUR, ring, 18K guld/vitguld, odlad pärla, Stockholm 2002, stl 17,25 mm, vikt 10,3 g.
LILLFINGERRING, 18K vg, brilj ca 0,12 ct, gula och blå bestrålade brilj, vita brilj ca 0,40 ctv, 7,1 g, stl ca 14,25 mm, större brilj med nagg på bordet*
CALGARO, hänge, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca TW/VS, briolettslipade diamanter, minsta ca 3xx3x2,4 mm, största ca 5x3,6x3,2 mm, Italien, ytterdiameter hänge ca 4 cm, vikt 14,8 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Daisy, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, 11,5 mm, vikt 2,7 g, stift.
RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/VS2, 2 triangulärt slipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, prinsess och briljantslipade diamanter 0,48 ctv enligt gravyr varav mittstenen ca 0,35 ct, ca TW-W/VS-P, stl 16,75+ mm, vikt 7,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 1,11 ctv, ca W/VS, längd 18 cm, vikt 9,0 g.
RIVIÉRECOLLIER, 18K vitguld, 87 briljantslipade diamanter ca 2,95 ctv, ca TW-W/VS, längd 42 cm, vikt 16,4 g.