Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2023
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, rubin, pärlemor, 1951, Matsilver AB, diameter 15 mm, vikt 9,6 g, något repat på pärlemordelen.
OLLE OHLSSON, hänge, silver, gubbe, signerad, höjd 3 cm, kedja 80 cm, vikt 10,0 g.
COLLIER, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, varav mittstenen ca 0,09 ct, ca TW-TCr/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/VS, stift, vikt 1,3 g.
JACKETRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 2,2 g, en diamant är pique med inneslutning som når ytan.
ARMBAND, 18K vitguld, kors, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, längd 16/18 cm, vikt 2,0 g.
GUCCI, ring, Gucci Garden, Sterling silver, grön sten, stl 18,5 mm, smyckespåse, originalask.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g,
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, mått 6,0 x 6,0 mm, vikt 2,0 g, någon diamant har mindre nagg på kulett.
KEDJA, 3 st, sterlingsilver, figaro 45 cm, s-länk 50 cm, cordell 80 cm, vikt 16,2 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, hängande kulor med öglor, skruvmekanik, längd 2,5 cm, vikt 6,6 g