Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2023
COLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, månsten, silverfärgade detaljer, längd 70 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, vikt 1,2 g, stift, nagg på kuletterna.
RING, 18K guld, granat, 20 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-Ca/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g, några diamanter med nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 prinsesslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 20 mm, vikt 4,6 g, någon diamant skadad.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/VS, höjd på hänget 1,1 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,8 g, diamanten har ett litet nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,75 mm, vikt 4,1 g.
COLLIER, 18K vitguld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, mått ca 21 x 16 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, varav mittstenen ca 0,10 ct, ca TW-TCa/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,4 g.