Avslutad | Moderna – Lördag 11 mars 2023
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCa/P, diameter på hänget 1,4 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 2,5 g, några diamanter med små nagg.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 14 oval- och briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,2 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 1,8 g, någon diamant med inneslutningar som når ytan.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,7 cm, ankarkedja 46 cm, vikt 3,5 g, någon diamant med inneslutning som når ytan.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, 14 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,3 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 1,8 g.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,8 cm, ankarkedja 40 cm, vikt 2,3 g, några diamanter med naturliga håligheter.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipade och briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd på hänget 1,1 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 1,8 g.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/P, stift, vikt 1,2 g, diamanterna har nagg på kuletten samt inneslutningar som når ytan.
Smycken Örringar
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 250 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-W/SI-P, diameter 35 mm, vikt 15,3 g, creoler.
Smycken Ring
ENGELBERT, ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,36 ct, ca TW/VS, briljantslipade diamanter 0,06 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 3,3 g.
Smycken Alliansring
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, birljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, enligt gravyr, vikt 2,0 g.
Smycken Örringar
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-Cr/SI, höjd 15 mm, huggies, vikt 3,2 g.
Smycken Örringar
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCa/P, höjd 14 mm, huggies, vikt 2,9 g.
Smycken Collier
COLLIER, 18K vitguld/guld, 7 radiant- och kuddslipade diamanter ca 6,55 ctv, ca Light Yellow/VVS2-VS2, briljantslipade gula diamanter ca 0,55 ctv, dropp- och briljantslipade diamanter ca 7,99 ctv, ca TW-Cr/VVS-P, längd 42 cm, vikt 34,3 g.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, 4 radiantslipade diamanter ca 4,64 ctv, ca Light Yellow/VS1-SI1, 166 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca gula/VS-SI, 56 briljantslipade diamanter ca 4,20 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 5,2 cm, vikt 23,3 g, stift med clips.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, triangelslipad diamant 1,18 ct, Fancy Light Yellow/VS2, GIA report 16844621, briljantslipade gula diamanter ca 0,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,5 g, en av de små gula diamanterna är skadad och några har nagg.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, 290 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17 mm, vikt 6,4 g, flera diamanter har nagg.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, delvis förgylld, prinsesslipade diamanter ca 0,88 ctv, Very Light Greyish Pink/SI-P, briljantslipade rosa diamanter ca 0,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, höjd 9,5 mm, vikt 4,8 g, stift, några av de mindre rosa diamanterna har nagg.
Smycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 2,22 ctv, TW-W(G-H)/VS1, vikt 1,8 g, stift, ena diamanten har liten kulettfasett och små inverterade naturaler vid rondisten.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/VVS2, briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-TCa/SI-P, Tresor Paris, London, stl 17 mm, vikt 3,4 g, några sidostenar har nagg och skador.