Avslutad | Moderna – Lördag 11 mars 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca R-TCr/P, höjd 18 mm, stift, vikt 4,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, trapets - och briljantslipade diamanter 0,67 ctv, ca TW-W/VS-P, höjd 10,5 mm, vikt 3,9 g, stift.
COLLIER, fjäril, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W-Ca/VS-P, längd 40-42 cm, vikt 2,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-TCr/VS, längd 45 cm, vikt 3,1 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,47 ct, ca TCa(K)/P1, längd 40,5 cm, vikt 3,1 g, diamanten med skada på rondisten/kronan.
RING, 14K vitguld, cabochonslipad krysoberyll kattöga ca 2,00 ct, 8 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 19,25 mm, vikt 9,3 g, små repor på krysoberyllen.
Visa varaSmycken Tennisarmband
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 70 briljantslipade diamanter ca 2,45 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 10 g.
ARMRING, hjärta,18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr/VS-P, vikt 8,5 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 130 briljantslipade diamanter 5,31 ctv, ca R-W/VS-SI, längd 42,5 cm, vikt 28 g.
DAMIANI, collier, 18K trefärgat guld, smaragd 0,10 ct, safir 0,17 ct, navetteslipad diamant 0,15 ct, längd 39,5 cm, vikt 16 g.
RING, 18K guld/vitguld, pansarlänk, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 18 mm, 8,6 g, ringskenan är rörlig.
RING, 18K vitguld, trapets - och briljantslipade diamanter 0,57 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.
RING, 9K guld, delvis rodinerat, korall, safirer, 66 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 17,75 mm, vikt 13,8 g.
RING, 18K vitguld, trapet - , briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, baguette - och briljantslipade diamanter ca 1,96 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl ca 17,25 mm, vikt 8,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 8 mm, stift, vikt 2,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,5 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 2,9 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan samt naturliga håligheter.